نویسنده موضوع: اتصال میکرو به اترنت  (دفعات بازدید: 9435 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین shabgard

• کاربر
  • ارسال: 100
    • ديدن مشخصات
اتصال میکرو به اترنت
« : ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ۰۰:۰۰:۴۱ »
سلام آقای موج

می خوام AVR رو به اترنت وصل کنم.
شونزده تا کلید ورودی داریم که می خوام اینها رو به کاربر شبکه نشون بدم.
این مرحله اول کار هست.
نمونه برنامه ای دارید ؟

آفلاین Modj

• مدیر سایت
  • ارسال: 1146
    • ديدن مشخصات
    • موج
پاسخ : اتصال میکرو به اترنت
« پاسخ #1 : ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۵:۲۷ »
سورس و برنامه ، بستگی به قطعه ای داره که تصمیم دارید از اون استفاده کنین ، مثلا enc28j60 یکی از اونهاست که هم برای codevision هم برای bdscom و هم برای winavr اون توو اینترنت سورس و توضیح زیادی هست و حتی بعضی سایت های ایرانی ، سورس اونها رو توو سایت خودشون هم برای استفاده ، مجددا آپلود کردن و گاهی  ، توضیحاتی هم کنار اون گذاشتن . نقشه و فیبر و اینها هم که خوب طبیعی هست که کنارش موجوده و حتی کامپایلر های سری mikroe ، به صورت داخلی از دستورات اون پشتیبانی می کنن
اما سوای مواردی مثل این، ماژول های آسونتری هم اومده . کار این ماژول ها اینطوری هست که بعد از اتصال اونها به شبکه تون، یک برنامه روی کامپیوتری که تصمیم دارین با اون به مدار وصل بشین، نصب می کنین .این برنامه یک پورت سریال مجازی نصب می کنه. روی اون ماژول هم پایه های پورت سریال وجود داره . برقراری ارتباط با این پورت مجازی و ارسال اطلاعات روی پورت مجازی اون، باعث میشه که اطلاعات روی اون پورت سخت افزاری ماژول ارسال و دریافت بشن
بسته به نیاز با این موارد کار کردم و سورس هایی دارم ، اما با توجه به اینکه موارد به روز تری هم الان اومده ، پیشنهاد می دم اول قطعه رو انتخاب کنین بعد به سخت افزار و برنامه اون برسیم
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۸:۱۶ »
منم این ماژول ها رو دیدم، خیلی هم خوب اند اما مشتری ام علاقه داره تا ریزترین بخش شماتیک و قطعات رو خبردار باشه( ف بگم خودتون رفتید فرحزاد)

می خوام با codevision بنویسم.

اولین سوالم در مورد بافره.
میکرو ام رو با پنج ولت راه می اندازم و این تراشه با 3.3 ولت کار می کنه
چه تراشه بافری بین این دو تا بذارم تا همسطح نبودن ولتاژ مشکل زا نشه ؟

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #3 : ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۲:۲۴ »
با توجه به ثابت بودن ولتاژ ها می تونین به جای بافر از تقسیم مقاومتی استفاده کنین . ولتاژ خروجی ماژول یرای میکرو کافی هست و پین های خروجی از آی سی به میکرو رو مستقیم وصل کنین . برای اتصال خروجی ها از میکرو به ماژول هم ، یک تقسیم مقاومت ساده استفاده کنین .
اما روش بهتر این هست که میکرو رو هم همولتاژ ماژول کنین . نیازی به اینکه میکرو حتما 5 ولت راه بیفته نیست
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۰:۲۲ »
هم ولتاژ کردن مشکلات خودش رو داره.
نظیر اینکه فرکانس کاری میکرو می آد پایین و قطعاتی نظیر 74HC595 که تو مدار هستند، بهترین ولتاژ کاری شون همون 5 ولته
اتفاقا من تو مدارات دیدم که میکرو رو حفاظت می کردن و می گفتند تراشه ی ENC28J60 جون دار تر از این حرف هاست.

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #5 : ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۷:۰۴ »
کلا ttl ها به تغییر بیشتر از 0.5 ولت ولتاژ حساس هستن و عملکرد اونها مختل میشه ، lcd اگر ولتاژ پایین باشه ، اکثرا کنتراست لازم برای دیده شدن رو نداره . بحث حفاظت در برابر اینکه چیزی بخواد بسوزه نیست، مخصوصا برای میکرو .
پس فعلا خروجی های enc رو مستقیم به میکرو بزنین و خروجی های میکرو رو با تقسیم مقاومتی به Enc .

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۷:۲۵ »
کلا ttl ها به تغییر بیشتر از 0.5 ولت ولتاژ حساس هستن و عملکرد اونها مختل میشه ، lcd اگر ولتاژ پایین باشه ، اکثرا کنتراست لازم برای دیده شدن رو نداره . بحث حفاظت در برابر اینکه چیزی بخواد بسوزه نیست، مخصوصا برای میکرو .
پس فعلا خروجی های enc رو مستقیم به میکرو بزنین و خروجی های میکرو رو با تقسیم مقاومتی به Enc .
مدار LCD نداره.

البته دیتاشیت 74hc595 نوشته بین 2 تا 6 ولت کار می کنه.

برای تغییر آیپی به این نتیجه رسیدم چهارتا عدد مختلف آیپی توسط کاربر جدا جدا به میکرو ارسال بشه و میکرو این اعداد رو بریزه داخل یه eeprom.
دفعه بعدی برای کانفیگ enc28j60 بخونه و آیپی رو طوری که کاربر خواست تنظیم کنه.
پیشنهاد بهتری دارید؟

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #7 : ۱۸ تیر ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۸:۴۷ »
تا جایی که یادم میاد فقط مدل hc این بازه رو داشت که برای همین توو اکثر جاها (مثل تابلو روان که افت ولتاژ داره ) استفاده میشه . البته اون هم یادم میاد فقط برای یکی 2 تا از تولید کننده ها بود نه همه.
منظور از تغییر آی پی برای چی هست ؟

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : ۱۸ تیر ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۷:۳۲ »
هر قطعه ای که به شبکه وصل می شه باید آیپی داشته باشه تا با کامپیوتر و مرررگر وقتی آیپی رو بزنیم صفحه اون قطعه باز بشه.

حالا مشتری ام می خواد از دستگاهش به طور گسترده داخل شبکه اش استفاده کنه، و می خواد آیپی نرم افزاری و ساده و توسط یه کاربر تغییر کنه، تا بتونه تعداد زیادی از این دستگاه ها را روی شبکه داشته باشه.

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #9 : ۱۹ تیر ۱۳۹۳ - ۱۶:۴۱:۴۱ »
اصولا برنامه نویسی شبکه هم می کنم ! سوال من این هست که وقتی ماژول ها جای ثابتی قرار هست نصب بشن و با توجه به شبکه داخلی که آی پی ها عوض نمیشه، چرا اونها رو بسته به هر مدار ، ثابت و داخلی تعریف نمی کنین که بعدا شناختن اینکه کدوم رو روی شبکه دارین می خونین راحتتر باشه ؟
قعلا بهتر هست این قسمت رو با همون صفحه کلید 16 کلیدی که وصل می کنین ، به صورت دستی وارد کنین، بعدا که داخل شبکه نصب شدن ، بسته به نیاز امکان ثابت کردن اونها هم هست .
اگر نیاز هست که صفحه کلید ساده روی یکی از پورت ها فعلا وصل کنین و حتی برای دیباگ و تست، قعلا یک lcd هم داشته باشین . بعدا اینها رو روی مدار اصلی حذف کنین

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : ۱۹ تیر ۱۳۹۳ - ۲۰:۰۹:۱۷ »
اصولا برنامه نویسی شبکه هم می کنم ! سوال من این هست که وقتی ماژول ها جای ثابتی قرار هست نصب بشن و با توجه به شبکه داخلی که آی پی ها عوض نمیشه، چرا اونها رو بسته به هر مدار ، ثابت و داخلی تعریف نمی کنین که بعدا شناختن اینکه کدوم رو روی شبکه دارین می خونین راحتتر باشه ؟
قعلا بهتر هست این قسمت رو با همون صفحه کلید 16 کلیدی که وصل می کنین ، به صورت دستی وارد کنین، بعدا که داخل شبکه نصب شدن ، بسته به نیاز امکان ثابت کردن اونها هم هست .
اگر نیاز هست که صفحه کلید ساده روی یکی از پورت ها فعلا وصل کنین و حتی برای دیباگ و تست، قعلا یک lcd هم داشته باشین . بعدا اینها رو روی مدار اصلی حذف کنین
ماشاألله در همه رشته ها دستی بر آتش دارید.
من به مشتری گفتم اما به هر حال اینجوری می خواد. منم چاره ای ندارم
قاعدتا دستمزد می گیریم تا خواست مشتری رو برآورده کنیم.

مستقیما می خوام ENC28J60 رو بزنم به میکرو
و کلاک میکرو بعنوان اسیلاتور خارجی از ENC بگیرم.
ولتاژ میکرو 5 ولته و ولتاژ ENC 3.3 ولت.
کار می کنه ؟

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #11 : ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ۱۴:۵۲:۵۶ »
راستش من توو مدار خودم ، میکرو رو هم با ولتاژ 3.3 راه انداخته بودم و چون الان از اون ماژول های سریال بیشتر استفاده می کنم، مداری ندارم که این مورد رو تست کنم . بهتر هست دیتا شیت enc رو مطالعه کنین ، معمولا توی اونها حداکثر ولتاژ قابل تحمل پایه ها رو می نویسن . اگر تا 5 ولت مجاز بود، یعنی مشکلی پیش نمیاد اگر نه هم که این کار رو نباید انجام بدین . اگر نیاز هست میکرو ها رو به صورت سریال به هم وصل کنین ، می تونین به جای آی سی واسط، از پورت سریال خودشون استفاده کنین و همه رو 3.3 ولت راه بندازین

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۱:۱۳ »
راستش من توو مدار خودم ، میکرو رو هم با ولتاژ 3.3 راه انداخته بودم و چون الان از اون ماژول های سریال بیشتر استفاده می کنم، مداری ندارم که این مورد رو تست کنم . بهتر هست دیتا شیت enc رو مطالعه کنین ، معمولا توی اونها حداکثر ولتاژ قابل تحمل پایه ها رو می نویسن . اگر تا 5 ولت مجاز بود، یعنی مشکلی پیش نمیاد اگر نه هم که این کار رو نباید انجام بدین . اگر نیاز هست میکرو ها رو به صورت سریال به هم وصل کنین ، می تونین به جای آی سی واسط، از پورت سریال خودشون استفاده کنین و همه رو 3.3 ولت راه بندازین

می دونم ENC هیچ مشکلی براش پیش نمی آد.

تو کتاب 11 پروژه با AVR نوشته میکرو دچار خطا می شه !!

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #13 : ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۱:۰۶ »
پایه های ورودی خروجی میکرو، 3.3 ولت رو به عنوان ورودی قبول می کنن اما اینکه بخش اسیلاتور اون بتونه با ولتاژ 3.3 ولت ، فرکانس رو قبول کنه یا نه ، نمی دونم . اگر کسی تجربه کرده و نوشته، پس عقلانی هست که شک کنیم و تست .
بعضی سوال ها رسیدن به جوابشون زیاد سخت نیست، مثل این مورد . می تونین سریع مدار رو ببندین و تست کنین ! پس بهتر هست تست عملی بشه تا سوال و جواب . چیزی که تست می کنین دقیقتر از سوال و جواب هست

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #14 : ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۹:۲۵ »
پایه های ورودی خروجی میکرو، 3.3 ولت رو به عنوان ورودی قبول می کنن اما اینکه بخش اسیلاتور اون بتونه با ولتاژ 3.3 ولت ، فرکانس رو قبول کنه یا نه ، نمی دونم . اگر کسی تجربه کرده و نوشته، پس عقلانی هست که شک کنیم و تست .
بعضی سوال ها رسیدن به جوابشون زیاد سخت نیست، مثل این مورد . می تونین سریع مدار رو ببندین و تست کنین ! پس بهتر هست تست عملی بشه تا سوال و جواب . چیزی که تست می کنین دقیقتر از سوال و جواب هست
تست کردن برای یک بار جواب می ده.
و جواب کلی برای همیشه.

به هر حال مداری کشیدم که توش دو تا رگلاتور LF50 , LF33 گذاشتم و مبنای طراحی طوری هست که بشه با هر دوتا ولتاژ کار کنه.
تست می کنم جوابش رو همینجا اعلام می کنم.

Tags: