نویسنده موضوع: ماژول سریال به اترنت - وای فای مدل HLK-RM04  (دفعات بازدید: 37658 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین Modj

• مدیر سایت
  • ارسال: 1147
    • ديدن مشخصات
    • موج
ماژول سریال به اترنت - وای فای مدل HLK-RM04
« : ۵ مهر ۱۳۹۳ - ۲۱:۴۱:۴۵ »
با توجه به اینکه دسترسی به اینترنت جهانی این روزها خیلی راحتتر شده و تقریبا همه جا می شه یک باریکه پهنای باندی ! برای سیستم ها تهیه کرد تا اونها رو به شبکه جهانی وصل کرد، مدتی هست که تقاضای آی سی ها و ماژول هایی که بتونن ارتباط مدارها با اینترنت رو برقرار کنند بیشتر شده . سوای این مهم، عملا انواع سیم کشی های داخلی هم دارای نویز و مزاحمت های زیادی هست که حتی اگر مدار رو در شبکه داخلی بخواهید با چند اتاق اونطرف تر ارتباطی برقرار کنین ، استفاده از شبکه یکی از کم نویزترین و سریعتر راههاست.

یکی از ماژول ها که استفاده از اون خیلی راحت هست و نیازی به دونستن پروتکل های شبکه و برنامه نویسی تحت اون نداره، ماژول HLK-RM04 هست که در این تاپیک به نحوه کارکرد اون و نوع کانفیگ اون خواهیم پرداخت
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
پاسخ : ماژول سریال به اترنت - وای فای مدل HLK-RM04
« پاسخ #1 : ۵ مهر ۱۳۹۳ - ۲۱:۵۰:۴۶ »
برای استفاده از این ماژول ، اول باید برنامه ای رو از لینک زیر دریافت کنین :
http://new.hwg.cz/files/download/sw/version/hw-vsp3-single_3-1-2.exe

با نصب اون، یک پورت سریال مجازی در سیستم شما بوجود خواهد اومد که  خیلی راحت می تونید برای اون برنامه نویسی عادی پورت های rs232 رو داشته باشید، هر اطلاعاتی که برای اون پورت مجازی ارسال ویا از اون دریافت بشه، در حقیقت اطلاعاتی خواهند بود که روی پایه های سخت افزاری این ماژول ارسال و دریافت خواهند شد .

اگر این ماژول رو به صورت کامل ، یعنی با برد راه انداز اون تهیه کنین ، این پایه ها توو عکسی که ضمیمه کردم مشخص هستند، می تونین هم از خروجی ttl تون که داخل دایره مشخص شده استفاده کنین و هم می تونین از خروجی rs232 اون که کانکتورش مشخص هست استفاده کنین.
البته این برد اصلی بیشتر برای کانفیگ کاربرد داره، بعد از اینکه اون رو کانفیگ کردین، مخصوصا اگر تمایل داشته باشین که از ارتباط Wi-Fi اون استفاده کنین، کلا می تونین این برد مادر رو حذف و برد اصلی که قیمتی تقریبا تصف داره رو تهیه کنین و با یک سیم کشی ساده 4-5 سیمی ، از اون استفاده کنین
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #2 : ۵ مهر ۱۳۹۳ - ۲۲:۱۳:۱۱ »
ساده ترین راه استفاده از این ماژول ، راه اندازی اون در مدی هست که شبکه وای فای شما رو بشناسه و با اتصال به اون ، از شماتیک ساده ای که ضمیمه کردم استفاده کنین .
برای این منظور اول باید ماژول رو کانفیگ کنید . برای کانفیگ کردن ماژول نیاز هست که یا برد راه اندازه مکمل اون رو داشته باشید و یا اینکه بخش شبکه رو خودتون ببندین .
بعد از اتصال تغذیه به ماژول ، کابل شبکه رو به ورودی روی برد وصل کنین و آی پی ای که ماژول گرفته رو وارد کنین . برای دونستن آی پی ماژول کافی هست که وارد تنظیمات مودمتون بشین .
اگر به هر طریقی تنظیمات ماژول رو عوض کردین و مایل بودین که تنظیمات جدیدی روی اون اعمال کنین، برای برگردوندن ماژول به حالت تنظیمات پیش فرض کافی هست مراحل زیر رو انجام بدین :
1- تغذیه رو وصل کنین و بیشتر از 30 ثانیه صبر کنین تا ماژول کامل راه بیفته
2- دو دکمه به اسم های exit/default و  wps/default رو برد راه انداز هست، آون ها رو همزمان حدود 5 ثانیه نگه دارین تا ماژول رست بشه .

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #3 : ۵ مهر ۱۳۹۳ - ۲۲:۳۶:۱۰ »
با ورود به پنجره تنظیمات این ماژول ، می تونین تنظیمات پیشفرض اون رو ببینید . برای نحوه اتصال ماژول به وای فای ، طبق شکل ضمیمه شده عمل می کنین :
توو قسمت 1 مودم رو به صورت Wi-Fi  از نوع client تعریف می کنین
با اعمال این تغییر، پنجره های جدید 2 و 3 زیر اون آشکار میشن.
در قسمت 2 اگر ssid شبکه وای فایتون رو می دونین ، اون رو دستی وارد می کنین، اما راه ساده تر این هست که دکمه scan  رو بزنید تا لیست شبکه های اطراف براتون بیاد و از بین اونها شبکه خودتون رو انتخاب کنین
در قسمت 3 نوع رمز نگاری شبکه اتون رو تعیین می کنین و اگر نیاز به رمز ورود باشه، رمز رو در پنجره زیری وارد می کنین.
زیر اونها نوع آی پی گیری ماژول رو انتخاب می کنین، اگر آی پی توسط مودم شما و به صورت داینامیک اعمال میشه، اون رو روی dhcp می گذارید و اگر هم آی پی ثابت باید بدید ، اون رو روی static می گذارید و آی پی ای که ماژول باید ذاشته باشه رو توی پنجره جدیدی که ظاهر میشه وارد می کنین .
دادن آی پی از نوع داینامیک آسونترین راه هست، اما باعث میشه که توو بعضی مودم ها ، با هر بار وصل کردن ماژول به مودم، آی پی جدیدی بگیره و مجبور باشید با هر بار روشن کردن سیستم، دنبال آی پی اون بگردین و برنامه ای که بالا دریافت کردید رو مجدد تنظیم کنین . اما دادن آی پی استاتیک کمک می کنه که همیشه بدونید ماژول شما روی کدوم آی پی هست

اگر بعد از تنظیمات فوق دکمه Apply رو بزنید، مودم ری استارت می شه و متوجه میشید که دیگه نمی تونین به ماژول برای کانفیگ وصل بشید ! برای اینکه مجدد بتونید تنظیمات رو عوض کنید با از روشی که در پست قبلی گفته شد استفاده کنید.

اما بعد از اعمال این تغییرات ، اتفاقی که می افته این هست که ماژول شما خودش رو روی شبکه ، از طریق وای فای رجیستر می کنه و آی پی میگیره ( بسته به داینامیک یا استاتیک تنظیم شدن ) الان با برنامه دانلود شده می تونین به این ماژول وصل بشید

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #4 : ۵ مهر ۱۳۹۳ - ۲۲:۵۲:۱۸ »
اگر تنظیمات رو به طور ضحیح انجام داده باشین، ماژول به شبکه وصل شده و آی پی گرفته ؛ آما ده هست که به برنامه وصل و بتونین از پورت سریال اون استفاده کنین.
برنامه که چند پست قبل دانلود کرده بودین رو نصب و اجرا کنین، وارد برگه دوم (virtual serial port) بشید و طبق عکس ضمیمه شده ، در قسمت 1 ، یکی از پورت های سریال که خالی هست و روی سیستمون استفاده نشده رو انتخاب کنین تا پروت مجازی ای که ساخته میشه، به اون اسم آماده بشه . از این به بعد از هر برنامه ای که بخواهید به ماژول وصل بشین، دیتا رو به این پورت خواهید فرستاد. فرقی نمی کنه با hyper terminal باشه یا هر ترمینال سریال دیگه، یا حتی برنامه ای که توسط هر زبان برنامه نویسی ای نوشته باشید.

در قسمت 2 ، آی پی جدید ماژول که از شبکه گرفته و یا به صورت استاتیک برای اون تعریف کردید رو وارد می کنید، در حقیقت اگر آی پی رو داینامیک تعریف کرده باشید و مودم شما با هر بار روشن کردن به ماژول آی پی حدیدی بده، تنها چیزی که باید عوض کنید این عدد هست .
حالا دکمه create com رو بزنید .
اگر در تنظیمات اشکالی وجود داشته باشه، در قسمت 3 نوشته error رو خواهید دید و نیاز هست ماژول رو رست و از نو تنظیم کنید، اما اگر همه چیز درست باشه، در قسمت 3 عبارت connected  رو می بینید .
الان کافی هست با هر برنامه که خواستید پورت سریال رو باز و دیتا ارسال و دریافت کنید . در قسمت 4 میتونید تعداد بایت های ارسال شده واقعی و دریافت شده رو ببینید

آفلاین shabgard

• کاربر
  • ارسال: 100
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : ۶ مهر ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۵:۴۰ »
سلام
ممنون ...

اگه میکرو با پنج ولت روشن باشه می شه به RX3.3 وصل اش کرد؟
بدون اینکه تقسیم مقاومتی بذاریم ؟

ازین تنظیمات و ماژول جواب گرفته اید ؟

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #6 : ۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۳:۳۱ »
تمام تصاویری که در پست ها هست، همون دیشب که متن رو می نوشتم اجرا می کردم و پرینت اسکرین می گرفتم . چند پروژه با این ماژول اجرا کردم و اصولا کار راه انداز هست ، هر چند خیلی صنعتی به نظر نمیاد . اما لاگر های دستی زیادی در مخیط های کارگاهی باهاش ساختم.
روی برد راه انداز، قسمت های کناری رو اگر نگاه کنید ، خروجی Ttl 5 ولت رو هم پیدا می کنین

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : ۱۱ مهر ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۰:۳۵ »
سلام
برای مد اترنت  و آیپی استاتیک می شه تنظیمات رو بذارید ؟

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۳:۵۴ »
سلام

ممنون آقای مجتهدی

من این ماژول رو طوری که می خواستم راه انداختم

تنظیمات پیشفرض باشه، کافیه TXD میکرو رو به RXD 3.3 که نزدیک ماژول هست وصل کنیم.

و توی cmd بزنیم

telnet 192.168.16.254 8080

بسیار عالی و راحت جواب می ده.
برنامه نویسی با C# اش هم خیلی ساده است. خود C# دستور telnet رو داره.

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #9 : ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۰:۰۰ »
سلام
من دیروز مسافرت بودم و نتوسنتم جواب بدم . بله همونطور که گفته بودم ماژول ساده و خوبی هست . خوشحالم که کارتون راه افتاد

آفلاین artemis_n

• کاربر
  • ارسال: 2
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : ۱۸ مهر ۱۳۹۳ - ۱۹:۴۰:۰۰ »
سلام
من این ماژول رو خریداری کردم ولی اطلاعاتم خیلی کمه ونمیتونم از توضیحاتی که شما دادین راه اندازی کنم، میشه با بیان ساده تر بگین؟:دی
ضمن اینکه پنجره تنظیمات ماژول اتوران باز میشه؟ چجوری اوردینش؟ :(

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #11 : ۱۸ مهر ۱۳۹۳ - ۲۱:۲۸:۳۱ »
سلام.برای باز کردن پنجره تنظیمات ماژول ، باید به کانکتور های شبکه روی اون یک کابل شبکه از شبکه ای که کامپیوتر شما به اون وصل هست رو وصل کنید .
اگر مودم adsl  ای داشته باشید که چند پورت شبکه روی خودش داشته باشه یا یک هاب داشته باشید برای این موضوع کافی هست . کامپیوتر خودتون رو به یکی از اونها و این ماژول رو به یکی دیگه وصل می کنین.
یک مرور گر اینترنت مثل IE یا فایرفاکس یا هر مورد دیگه ای رو باز می کنین و آی پی ای که ماژول گرفته رو در قسمت آدرس مرورگرتون می نویسین .
کدوم قسمت از اطلاعات رو ساده تر می خواین ؟ راستش کار با این ماژول نیاز به کمی معلومات قبلی داره و حتی اگر اون رو راه بندازید، بعد از اون در استفاده هم دچار مشکل خواهید شد . پی بهتره با یک نفر وارد تر همکاری تیمی داشته باشید تا قسمتهای اصلی کار رو ایشون انجام بدن.
برای چه منظوری می خواین از این ماژول استفاده کنین ؟

آفلاین artemis_n

• کاربر
  • ارسال: 2
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۱:۰۸ »
ممنون از توضیحاتتون، مشکلم رفع شد
میشه راجع به پروژه هایی که با این ماژول انجام دادین هم توضیحاتی بدین؟

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #13 : ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ۱۵:۲۹:۰۲ »
پروژه هایی که من کار کردم زیاد جنبه آموزشی نخواهند داشت . اما مواردی که می تونید از این ماژول استفاده کنید می تونه مثلا دستگاههای جمع کننده اطلاعات در کارگاهها باشه . اینکه مسئول ، وسیله ای رو به دست بگیره و در محیط با ارتباط بیسیم حرکت کنه و از هر جا ، اطلاعاتی جمع کنه که به فرض در سروری ذخیره بشن . یا کاربرد دیگه در ربات های بیسیم هست، همونطور که می دونین یکی از مشکلات ربات های بیسیم، روی هم افتادن فرکانس ها یا انداختن نویز برای اختلال در کار توسط تیم های دیگه هست که ارتباط وای فای می تونه بهترین کمک باشه . یا کنترل هر وسیله از هر نقطه دنیا  ! از خانه هوشمند یا به فرض نمایشگر دمای یک وسیله خاص در یک نقطه دور دست !
اینها همه بسته به نیاز هستند که خودتون باید انجام بدین . البته می تونید پروژه خاصی رو شروع کنین و روی اون اگر کمکی از دستم بر اومد ، توضیحات رو بدم

آفلاین 8803044

• کاربر
  • ارسال: 4
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #14 : ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۳:۳۱ »
با سلام
ممنون از شما آقای مجتهدی بابت مطالب مفیدتون.
ببخشید بُرد wifi این ماژول تقریبا چند متره؟ و آیا میشه از اون برای ارتباط با دستگاه های موبایل استفاده کرد؟
با تشکر

Tags: