نویسنده موضوع: سوالات ربات مسیریاب  (دفعات بازدید: 20417 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین milad15

• کاربر
  • ارسال: 57
    • ديدن مشخصات
سوالات ربات مسیریاب
« : ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ۲۰:۵۳:۰۸ »

سلام

من اون gnd رو وصل کردم بهد به جای موتور از led استفاده کردم داریور lm358 رو هم برداشتم و سه تا باتری گوشی رو باهم سری کردم وصل کردم بهش .

حالا led ها روشن میشن و بعد از حدود 30 ثانیه خاموش میشن و خاموش می مونند وقتی منفی باتری رو قطع میکنم و دوباره وصل میکنم این بار دیگه یه لحظه led ها روشن میشن و خاموش میشند و خاموش میمونند و ...
وقتی تفذیه رو قطع میکنم و بعد از مدت بیشتری مثلا 5 دقیقه این بار مثل اول 30 ثانیه ..........

قفتم شاید جریان کمه یه باتری مثل عکس به صورت موازی وصل کردم دیدم ولتاژ خیلی کم شد حدود 3.5 ولت .

اون باتری سری رو چجوری وصل کنم ؟
چرا بعد از مدتی led ها خاموش میشند ؟

با تشکر فراوان

« آخرين ويرايش: ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ۲۰:۵۵:۱۸ توسط milad15 »

آفلاین Modj

• مدیر سایت
  • ارسال: 1146
    • ديدن مشخصات
    • موج
پاسخ : سوالات ربات مسیریاب
« پاسخ #1 : ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ۲۲:۲۷:۲۹ »
led  بین 2 تا 3.3 ولت تغذیه می خواد که اگر بیشتر بشه می سوزه . پس جای موتور نمی تونید ببندید .
درایور lm358 برای موتور که استفاده نکردین ؟ منظور درایورهای سنسور ها هست دیگه ؟ اگر آره ، برای چی برداشتین ؟
اگر می خواین موتور ها رو تست کنین . بهتر هست برنامه ای بنویسین که فقط موتور ها رو بچر خونه . یعنی پا یه های مربوط به موتور ها رو 0 و1  کنه و کاری به خروجی سنسور ها نداشته باشه . خود موتور ها رو ببندین . باطری موبایل زیاد گذینه مناسبی برای تغذیه نیست اما فعلا کافی هست . موتور ها از چه نوعی هستن ؟
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین milad15

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ۲۳:۲۹:۱۲ »
سلام

نه ببخشید اشتباه کفتم

درایور موتور lm298 رو برداشتم خروجی  میکرو رو به led ها وصل کردم حالا اون اتفاقا می افته .

موتور هام هم از اینه

با تشکر

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #3 : ۱۴ آذر ۱۳۹۳ - ۰۱:۳۵:۴۳ »
جریان کم نخواهد بود چرا که موتوری ندارین که جریان بکشه . اگر باطری ها رو سری موازی می خواین بکنین ، 2 تا 2 تا سری کنین و اونها رو موازی کنین .
موتور اصلا به درد مسابقه نمی خوره اما برای یک ربات معمولی کافی هست . ایرادات زیادی می تونه دخیل باشه که به این راحتی نمی شه گفت
برنامه میکروکنترلر رو برای بررسی بگذارین اما قبل از اون برای تست کلی سخت افزار روی یکی از پایه ها یک LED بگذارین و برنامه ای بنویسین که مثلا اون رو هر ثانیه یکبار روشن خاموش کنه . فقط همین . در این صورت اگر سخت افزار درست باشه کار می کنه اگر نه مشخص میشه
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین milad15

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : ۱۴ آذر ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۱:۴۰ »
سلام

من سخت افزار رو امتحان کردم کار کرد ( بدون در نظر گرفتن سنسور با یه برنامه ساده روشن کردم کار کرد )
اینم برنامش  دانلود

اگه منظورتون برای سری موازی کردن باتری ها این جوریه پس چرا تو پروتئوس ارور میده ؟

با تشکر
« آخرين ويرايش: ۱۴ آذر ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۰:۲۵ توسط milad15 »

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #5 : ۱۴ آذر ۱۳۹۳ - ۱۸:۰۱:۱۵ »
کلا روی برنامه های شبیه ساز و ایرادات اونها نباید زیاد حساب کرد . به دلایلی که بعدا توضیح می دم ممکنه مدار شبیه ساز کار کنه ولی در عمل نه و همینطور برعکس .
مدار قبلی که بسته بودین ممکنه باطری که تکی بود رو خراب کرده باشه . باطری ها رو از نظر شارژ بودن و ایراد نداشتن چک کنین .

یک نکته برای کم شدن حجم برنامه اینکه می تونین به جای :

Config Portc.7 = Output
Config Portc.6 = Output
Config Portc.5 = Output
Config Portc.4 = Output
Config Portc.3 = Output
Config Portc.2 = Output
Config Portc.1 = Input
Config Portc.0 = Input

بنویسین :

Config Portc = Output
Config Portc.1 = Input
Config Portc.0 = Input

برنامه ای که ضمیمه کردین زیاد هست و به ریز بررسیش نکردم و اما منطق اون مشکل خاصی نداره . ایرادی که الان باقی مونده رو بفرمایین

آفلاین milad15

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : ۱۴ آذر ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۸:۳۷ »
مشکل اینه که چرا بعد از مدتی led ها خاموش میشند ؟ :-[

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #7 : ۱۴ آذر ۱۳۹۳ - ۱۸:۴۴:۳۰ »
می تونه به خاطر برنامه باشه و اینکه بسته به سنسور ها قرار بوده که خاموش بشن .
الان به جای ال ای دی ها موتور ها رو وصل کنین . همون برنامه قبلی که قفط ال ای دی ها رو روشن خاموش می کرد بریزین و ببینین موتور ها رو روشن خاموش می کنه یا نه .
اگر کار کرد مرحله بعد رو تست می کنیم

آفلاین milad15

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ۱۷:۰۰:۱۹ »
سلام

من یه برنامه ساده نوشتم که دوثانیه یه موتور رو روشن کنه بعد خاموش شه و دو ثانیه موتور دیگه و همین طور ادامه می یابه
و هم با eld و هم با موتور کار کرد .
ولی وقتی درایور موتور رو وصل کردم دیگه این کلید فرقی نمیکنه باز باشه یا بسته !
مدار

قام بعد ؟

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #9 : ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ۲۱:۰۷:۱۱ »
بعضی پایه ها رو با GND و بعضی ها رو -5 اسم گذاشتین . اینها به هم وصل هستند دیکه ؟
فعلا تغذیه رو اینطور که بستین نزنین . بلکه یک 7805 ساده رو بگذارین ، کافی هست . اگر داغ کرد بعدا با یک مدار بهتر و ارزان جاگزین می کنیم .
الان یک ربات 2 سنسوره بنویسین . یعنی از بین سنسور ها ، فقط 2 تا رو انتخاب کنین . یکی راست ، یکی چپ . مهم نیست کدوم ها اما متقارن باشن و بهتره به وسط نزدیک باشن .
برنامه اینطوری بنویسین که اگر سنسور راستیه دید ، 2 موتور طوری بچرخند که ربات بچرخه چپ و برعکس. اگر این کار کرد ، میشه اصل ربات رو تست کرد

آفلاین milad15

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ۲۱:۱۴:۳۶ »
سلام

برنامه رو می نویسم و تست میکنم

چرا از این مدار استفاده نکنم ؟

با تشکر

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #11 : ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ۲۲:۱۰:۱۵ »
چون فکر کردم گفتین کلیدش کار نمی کنه . کلا ماژولی در بازار هست به قیمت زیر 5000 تومن که مبدل lm2596 هست . روی تغذیه اون رو ببندین بهتر هست

آفلاین milad15

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ۲۲:۲۴:۰۴ »
خوب چه اشکالی داره الان از این استفاده کنم ؟
مدار که کار میکنه .

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #13 : ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ۲۰:۴۹:۴۳ »
راستش توو پست های قبلی گفته بودین که فقط کلیدش کار نمی کنه . توو شماتیکی که گذاشتین ، تنها کلید، پشت مدار تغذیه بود و فکر کردم منظورتون اینه که مدار تغذیه کار نمی کنه .
اگر 5 ولت ثابت دارین مشکلی نداره و می تونین استفاده کنین .

آفلاین milad15

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #14 : ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۸:۴۶ »
سلام :-[

من یه برنامه ی ساده ای واسه ربات نوشتم برای تست
بعد اول اون دو تا سنسور رو تنظیم کردم که در روی سیاه 1 و در سفید صفر میداد بهد میکرو رو پراگرم کردم کذاشتم رو سخت افزار یه چند بار که بدون موتور تست کردم شارژ باتری ها تقریبا تموم شد و رسید به هشت ولت و برای حل این مشکل فقط برای تغذیه درایور و میکرو از اون استفاده کردم و برای سنسور ها و ای سی ها از یه ترانس 10 ولت استفاده کردم  تا این جا که مشکلی نیست ؟
حالا اومدم بدون درایور و بدون استفاده از درایور خروجی میکرو رو با led تست کردم که برنامه جواب میداد .

حالا اومدم روی اوپن خونه یه مسیر کشیدم  ;)  و ربات رو تست کردم حالا ربات همین طور به دور خودش میچرخه وقطی ربات رو از روی زمین برمیدارم میبینم که چرخ ها هر دو رو به جلو میچرخند ولی وقتی روی زمین میزارم بازم دور خودش میچرخه !!!!!! :o ??? :-\ :-[ :'(

-میتونه مشکل از درایور باشه ؟ ماژولش رو خریدم لینک
-میتونه از موتور ها باشه ؟ :-\
-کلا مشکل چیه ؟
(دانلود برنامه)

خواهشا کمک کنید
با تشکر

Tags: