نویسنده موضوع: سنسور دمای غیر جدی  (دفعات بازدید: 8086 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین shabgard

• کاربر
  • ارسال: 100
    • ديدن مشخصات
سنسور دمای غیر جدی
« : ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۹:۴۱:۲۵ »
سلام به مهندس عزیز
خسته نباشی

بین سنسورهای دما، دو گروه سنسور ترموکوپلی و مقاومتی ها که جای خود دارند و نمی خواهم بررسی شون کنم.

بین سنسورهای غیر جدی که معمولا به قطعات زیادی نیاز ندارند، چی پیشنهاد می دید ؟
من تا کنون از LM35 , DS18B20 استفاده کردم.
دقت 1820 راضی کننده برایم بوده.
سنسور بهتری سراغ دارید ؟

آفلاین Modj

• مدیر سایت
  • ارسال: 1147
    • ديدن مشخصات
    • موج
پاسخ : سنسور دمای غیر جدی
« پاسخ #1 : ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ۲۱:۴۹:۴۳ »
مهندس سنسور ها پارامتر های مختلفی دارن . مثلا بسته به جنسی که دارن ، می تونن دمای محیط رو سریعتر جذب کنن یا اینکه کمی طول بکشه تا تغییر دمای مخیط ، روی اونها اثر بگذاره ، اما به جاش دقت بالاتری در صحیح نشون دادن دما داشته باشند . مثلا می دونین که فلزات راحتتر از بدنه غیر فلزی این یکی سنسور ها ، دما رو هدایت می کنند .
وقتی کوره ای دارین که با روشن شدن مشغل ، دما تغییرات سریع داره ، نیاز هست چیزی مثل ترموکوپل سریعا تغییرات رو به خودش بگیره و برای ثابت نگه داشتن دما روی نقطه مورد نظر، سریعتر گرم  و سرد شدن داخل محفظه رو بفهمه و مشعل رو روشن خاموش کنه ، اما توو خوندن دمای اتاق ، به طور حتم تغییرات به این سرعت ندارم .
یا مثلا حداقل ، حداکثر بازه دمایی که میشه خوند ، ترموکوپل ها بالاترین دما رو می تونند بخونن . اتصالات pn  و موارد دیگه ، توو دما های کمی بالا ، ذوب می شن .
خیلی مسائل هست که دست به دست هم می دن تا سنسور انتخاب بشه ، پس شاید بشه گفت همه این سنسور ها جای خودشون صنعتی هم میشن !!!

ds18b20 ولتاژ های مرجع داخلیش رو خودش تولید می کنه و دقیقتر هست از lm35 ، هر چند اگر از مرجع های ولتاژ برای رفرنس آنالوگ به دیجیتال استفاده کنین ، دقت بدی نخواهد داشت، البته مشکل اصلی این هست که از lm35 فقط اون مدلی توو بازار پیدا میشه که برای دمای 0 تا 100 درجه هست . بقیه مدل هاش قیمت های خیلی بالاتری دارند و سخت گیر میان . lm75 هم بد نیست اما اگر بازه دما رو تعیین کنین ، موارد بهتری هم میشه پیشنهاد داد
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۲:۱۸ »
سلام
برای دمای بالای 150 درجه که سراغ سنسورهای جدی می ریم.

اما برای دقت های متوسط و دمای بین 0 تا 70 درجه با سرعت تغییر دمای کم چی پیشنهاد می دید ؟
مهم بازار داخل و خارج نیست. مهم مبنای طراحی هست

مهندس اینو دیدی ؟
 ;D ;D
http://www.analog.com/en/mems-sensors/digital-temperature-sensors/tmp35/products/product.html

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #3 : ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ۲۳:۰۷:۰۸ »
بین 0 تا 70 واقعا تفاوتی بین این ها اگر درست درایو و برنامه نویسی و ... بشند نمی شه قایل شد . مهندس این حرف ها که فلان چیر بده فلان چیز خوب کمی خرافاته .
کارخونه به اون بزرگی اینهمه ساله این سنسور ها رو می زنه ! بیکار که نیست :D :)) !!  خوب اگه بدرد نخوره می ره سر کار دیگه .
والله بعضی از اینها اگه بعضی نکات مهم رو رعایت نکنی راه می فتن ، اما خطا دار . بعضی ها اگه اون نکات رو رعایت نکنی ، کلا راه نمیفتن . پس وقتی کسی دسته دوم رو راه می ندازه و اتوماتیک به اجبار همه نکات رو رعایت می که ، جای اعتراف به ناقص راه انداختن دسته اول، می گه اونها بد بودند !!!
این مورد همه جا هست ، مثلا زبان های برنامه نویسی و ... قرار نیست هر کسی با مامانش دعواش شد بیاد مغزاه بزنه بشه مهندس که :))
من از همین lm35 که بدترین مدل اون یعنی lm35d رو داریم اونقدر دقت گرفتم که به جرات بگم روی این موارد جنبی زیاد وقتتون رو طلف نکنین ، این حرف ها رو به آماتور ها بسپارین .
مهندس اونقد سنسور زیاد شده که دیگه نمیشه با تکنولوژی جلو رفت :))
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ۲۳:۲۰:۵۴ »
بین 0 تا 70 واقعا تفاوتی بین این ها اگر درست درایو و برنامه نویسی و ... بشند نمی شه قایل شد . مهندس این حرف ها که فلان چیر بده فلان چیز خوب کمی خرافاته .
کارخونه به اون بزرگی اینهمه ساله این سنسور ها رو می زنه ! بیکار که نیست :D :)) !!  خوب اگه بدرد نخوره می ره سر کار دیگه .
والله بعضی از اینها اگه بعضی نکات مهم رو رعایت نکنی راه می فتن ، اما خطا دار . بعضی ها اگه اون نکات رو رعایت نکنی ، کلا راه نمیفتن . پس وقتی کسی دسته دوم رو راه می ندازه و اتوماتیک به اجبار همه نکات رو رعایت می که ، جای اعتراف به ناقص راه انداختن دسته اول، می گه اونها بد بودند !!!
این مورد همه جا هست ، مثلا زبان های برنامه نویسی و ... قرار نیست هر کسی با مامانش دعواش شد بیاد مغزاه بزنه بشه مهندس که :))
من از همین lm35 که بدترین مدل اون یعنی lm35d رو داریم اونقدر دقت گرفتم که به جرات بگم روی این موارد جنبی زیاد وقتتون رو طلف نکنین ، این حرف ها رو به آماتور ها بسپارین .
مهندس اونقد سنسور زیاد شده که دیگه نمیشه با تکنولوژی جلو رفت :))
سالیان دراز با LM35 محشور بودم. با همین LM35d بین محدوده 20 تا 45 درجه دقت یک دهم درجه رسیدم.
 تا این پروژه اخری  که نخواستم از FT232 استفاده کنم و اومدم سراغ AT90usb162
و دستم از ADC کوتاه شد و مجبور شدم سنسور دیجیتال انتخاب کنم.
از DS18S20 سنسور دیجیتال بهتری سراغ دارید ؟

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #5 : ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ۲۳:۵۳:۵۷ »
پ.خ کردم !

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : ۲۵ دی ۱۳۹۳ - ۱۷:۲۷:۲۳ »
مهندس برای کلد جانکشن ترموکوپل لازم دارم.
چی پیشنهاد می دی؟

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #7 : ۲۶ دی ۱۳۹۳ - ۱۹:۰۵:۴۱ »
معمولا خطای تروکوپل بیشتر از دقت همه این سنسور هاست ! فکر نکنم محدودیت خاصی توو انتخاب داشته باشین . اینجور جاها فقط محدودیت توو قیمت تمام شده هر کدوم براتون هست . مثلا ds18b20 می تونه به میکروکنترلری وصل بشه که adc نداره ولی توو تعداد و واردات خودتون ممکنه مجموع قیمتش با میکروکنترلر، بیشتر از قیمت یک میکروکنترلر adc دار با سایر سنسور ها بشه

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : ۲۶ دی ۱۳۹۳ - ۲۰:۱۹:۰۰ »
معمولا خطای تروکوپل بیشتر از دقت همه این سنسور هاست ! فکر نکنم محدودیت خاصی توو انتخاب داشته باشین . اینجور جاها فقط محدودیت توو قیمت تمام شده هر کدوم براتون هست . مثلا ds18b20 می تونه به میکروکنترلری وصل بشه که adc نداره ولی توو تعداد و واردات خودتون ممکنه مجموع قیمتش با میکروکنترلر، بیشتر از قیمت یک میکروکنترلر adc دار با سایر سنسور ها بشه
ترموکوپل خیلی دقیقه.
البته اگه دقیق بخونیم اش و نخواهیم تقریبی کار کنیم  :)
برای کارهایم که به رایانه وصل می شه، کل جدول ITS90 رو دادم به رایانه، ولتاژ رو چک می کنه بین اعداد جدول می ذاره و خروجی می ده
تجربه دقت واقعی و مقایسه با کالیبراتور، در حد دقت دهم درجه سانتی گراد رو داشته ام.

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #9 : ۲۷ دی ۱۳۹۳ - ۰۰:۱۵:۳۱ »
مهندس جان من بالا از دقت lm35 دفاع کردم ! حالا نمیام بگم ترموکوپل بی دقته که !
منظورم این هست که توو سازه ها یی که معمولا ساخته میشه، مشکلی که هست اینه که تفاوت دمای نقطه ای که اتصال ترموگوپل اونجاست با جایی که می خوایم دماش رو بخونیم معمولا از دمای محیط بیشتره . معدود جاهایی هست مثل یک کوره بیسکوئیت پزی که ریلی فلزی داره و هدف دمای همون فلز هست و میشه با دقت قابل قبولی خوندش . وگرنه میزان خطی بودن ترموکوپل اونقدر هست که حتی اگر جدول رو هم ندین ، دقتی هنوز هم  قابل قبول خواهید داشت .
من معمولا از آی سی های که برای کلد جانکشن سنسور داخلی دارن استفاده میکنم. نمونه زیاد هست :
https://www.adafruit.com/datasheets/MAX31855.pdf
https://www.sparkfun.com/datasheets/IC/MAX6675.pdf
...

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : ۲۷ دی ۱۳۹۳ - ۰۰:۳۰:۴۶ »
مهندس جان من بالا از دقت lm35 دفاع کردم ! حالا نمیام بگم ترموکوپل بی دقته که !
منظورم این هست که توو سازه ها یی که معمولا ساخته میشه، مشکلی که هست اینه که تفاوت دمای نقطه ای که اتصال ترموگوپل اونجاست با جایی که می خوایم دماش رو بخونیم معمولا از دمای محیط بیشتره . معدود جاهایی هست مثل یک کوره بیسکوئیت پزی که ریلی فلزی داره و هدف دمای همون فلز هست و میشه با دقت قابل قبولی خوندش . وگرنه میزان خطی بودن ترموکوپل اونقدر هست که حتی اگر جدول رو هم ندین ، دقتی هنوز هم  قابل قبول خواهید داشت .
من معمولا از آی سی های که برای کلد جانکشن سنسور داخلی دارن استفاده میکنم. نمونه زیاد هست :
https://www.adafruit.com/datasheets/MAX31855.pdf
https://www.sparkfun.com/datasheets/IC/MAX6675.pdf
...
تراشه جالبی هست، خصوصا تراشه اولی
من از ADC های فوق دقیق استفاده می کنم مثل AD7190
تا هم کل رنج رو داشته باشم هم به دقت قابل قبولی برسم.

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #11 : ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۴:۱۷ »
سلام مهندس عزیز

با MAX6675 یه مدار ساختم. تا اینجا که بخوبی کار می کنه و اصلا اذیتی نداره.
هفته آینده می خواهم روی دستگاه مشتری سوارش کنم. تو شرایط سخت نویزی دووم میاره ؟ از دقت نمی افته ؟

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #12 : ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۲۳:۴۶:۰۶ »
سلام مهندس.فکر نکنم دچار مشکلی بشین.

آفلاین shabgard

• کاربر
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #13 : ۳ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۶:۵۹ »
سلام مهندس.فکر نکنم دچار مشکلی بشین.
در فاصله سه متری یه ژنراتور 3.5 مگاواتی باید نصب بشه
چون در مضیقه فضا بودم (کلگی ترموکوپل) مبجور شدم ازین قطعه استفاده کنم که قطعه جانبی خاصی لازم نداره
امیدوارم جواب بده

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #14 : ۳ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۲:۴۴ »
معمولا اگر تغذیه بعد از ورود به جعبه، نویز گیری بشه و استاندارد طراحی شده باشه و ترجیحا روی فیبر 2 طرفه که تا جای ممکن سطح زمین روی 2 طرف پخش شده باشه ، طراحی کرده باشین . معمولا مشکلی نیست ، چون اینجور آی سی ها نوع چینی غیر مرغوب کمتری دارند و اصولا خرید شما ، جنس با کیفیت باید باشه

Tags: