نویسنده موضوع: بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری  (دفعات بازدید: 7787 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین Modj

  • مدیر سایت
  • ***
  • ارسال: 1147
    • ديدن مشخصات
    • موج
بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری
« : ۱۷ فروردین ۱۳۸۸ - ۱۹:۴۵:۴۶ »
معمولا یکی از سوال هایی که خیلی ها می پرسن این هست که کدوم زبان برنامه نویسی  برای یادگیری مناسب هست .
فکر کنم بهترین و کاملترین جوابی که می شه به این سوال  داد این هست :
هیچکدوم !

عملا بعد از مدتی که توو کار برنامه نویسی و  استفاده از اون برای موارد مختلف بودم، به این نتیجه رسیدم که هیچ کدوم از زبانها  اونقدر کامل نیست که صرفا با اون بتونم تمام نیاز هام رو برآورده کنم،به عبارتی  شاید به فرض زبان C زبانی باشه که از لحاظ تئوری سرعتی بیشتر نسبت به بقیه زبانها  داره، اما اولا توو تمام کارهایی که من می خوام، اینهمه اضافه کاری و سختی نیاز  نیست، دوما اگر بخوام در همون سطح، برنامه ای بنویسم، می تونم با همون مقدار زحمت،  شاید توو خود ویژوال بیسیک هم به همون سرعت دسترسی پیدا کنم.

تجربه من توو  این مدت این رو به من یاد داد که عملا زبانی که با اون برنامه می نویسیم مهم نیست،  بلکه آشنایی با ساختار کلی برنامه نویسی و اینکه به چه چیزهایی نیاز داریم و  الگوریتم و فلوچارت صحیح رو داشتن و استفاده مناسب از دستورات ، چیزی هست که برنامه  رو تکمیل می کنه.
اینکه برنامه ای توو زبانی به ظاهر کند تر، اما محیطی آسون به  نحوی که بدونیم کاربر حین استفاده خطایی نرم افزاری نخواهد داشت، نسبت به اینکه  برنامه رو برای اعلام اینکه شاید ! کمی سرعت بیشتر خواهد شد ! توو محیطی بنویسیم که  به خاطر سختی کار ، دهها باگ ریز و کوچیک ، بدون اینکه مد نظرمون باشه، توی اون  گذاشته باشیم ، به نظر من 100% ارجحیت داره.

پس من جواب به این سوال به شکل  زیر می تونم بدم :
اینکه ما برنامه نویسی بلد باشیم، مهمتر هست نسبت به اینکه  کدوم زبان برنامه نویسی رو بلد باشیم، زبان یک ابزار هست، اینکه ما به عنوان  استفاده کننده از این ابزار درست استفاده کنیم، مهمتر از پیچیده و جدید و قوی و ...  بودن ابزار هست .
هیچ ابزار کاری کامل نیست و به فرض شما برای نجاری ، نمی تونین  بگین اره کاملترینه ! شما کار با همه ابزار ها رو باید یاد بگیرین، اما، پیشنهاد  این هست که اول با ساده ترین ابزاری که کارایی خوبی هم داره شروع کنین تا بتونین با  نحوه انجام خود کار آشنا بشین ، مطمئن باشین در حین انجام مثال های مختلف، به طور  اتوماتیک با سایر ابزار ها هم آشنا خواهید شد.

شاید برای مثالی تکمیل تر،  بشه زبانهای برنامه نویسی رو به زبانهای گفتاری هم تشبیه کرد، اگر شما اسم، فعل ،  حرف، قید ... و کمی کارایی اونها رو یاد بگیرین، با مفاهیم کلی اینچنینی آشنا بشین،  برای یادگیری زبانهای مختلف، فقط کافیه لغت حفظ کنین و این رو که ترتیب قرار گیری  این موارد به چه شکل خواهد بود رو یاد بگیرین ! همین، اگر شما این مفهوم رو درست  متوجه بشین، برای یادگیری تمام زبانها کارتون آسان خواهد بود. به عبارتی اگر شما  برای یاد گیری زبان، با زبان چینی کار رو شروع کنین، پیچیدگی این زبان مانع از اون  میشه که شما بتونین به مفاهیم پایه ای که گفتم رسیدگی کنین،به ناچار نه اون مفاهیم  رو درست یاد میگیرین، نه زبان چینی رو و در نهایت هر زبان دیگه ای رو هم بخواین  شروع کنین ، به خاطر شکست قبلی انجام نخواهید داد !

اگر شما با زبانی ساده  مثل visual basic شروع به یادگیری کنین، می تونی به جای درگیری توو پیچیدگیهای زبان  ( مثل خطاهایی که در اثر نگذاشتن ; به وجود میاد و یا ... ) مجالی برای یادگیری  مفهوم برنامه نویسی داشته باشین.

برای همین پیشنهادی که می تونم برای شروع  یادگیری برنامه نویسی داشته باشم این هست که با زبانی ساده مثل ویژوال بیسیک کار رو  شروع کنین و بعد از آشنایی با چند و چون برنامه نویسی، به مرور و در مواقع نیاز،با  سایر زبانها هم آشنا بشین.
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

Tags: