نویسنده موضوع: استفاده از پورت پرینتر  (دفعات بازدید: 3636 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین Modj

• مدیر سایت
  • ارسال: 1147
    • ديدن مشخصات
    • موج
استفاده از پورت پرینتر
« : ۱۷ فروردین ۱۳۸۸ - ۱۹:۵۵:۴۹ »
یکی از ساده ترین خروجی های کامپیوتر که توو رباتیک و خیلی کارهای جالب و ساده دیگه  می شه ازش استفاده کرد، پورت پرینتر یا همون LPT PORT هست که برای استفاده در  پرینتر ها در نظر گرفته شده بوده

اين عكس كوچك شده، براي ديدن آن در ابعاد اصلي  اينجا را كليك كنيد. سايز اصلي عكس 809x534 وحجم آن 150KB مي  باشد.

این پورت 25 پین داره که هر کدوم وظیفه ای دارن و می  تونن به عنوان ورودی یا خروج برای کامپیوتر استفاده بشن.
توو این تصویر اسم پایه  ها و نوع ورودی یا خروجی بودن اونها رو می تونین ببینین

برای اینکه مثالی از استفاده از این پورت بزنم ، می  تونین 8 پایه شماره های 2 تا 9 رو در نظر بگیرین، این پایه ها معادل یک بایت در  کامپیوتر شما هستن، آدرس برای این پایه ها در نظر گرفته شده که اگر شما مقداری رو  توو این آدرس بنویسین، ابتدا این مقدار به معادل باینری اون تبدیل می شه، پایه  شماره 2 کم ارزش ترین بیت این بایت خواهد بود و پایه شما 9 با ارزشترین اونها و  بقیه به ترتیب بین اونها قرار می گیره
فرض کنین شما عدد 2 دسیمال رو توو آدرس  مربوط به این پورت بنویسین، این عدد معادل 00000010 باینری هست. فقط دومین رقم  مربوط به این بایت 1 هست، پایه مربوط به این 1 با ترتیبی که توضیح دادم پایه شماره  3 پورت پرینتر شما خواهد شد. نوشتن این عدد در آدرس مربوط به پورت باعث میشه که اگر  شما پتانسیل بین پایه شماره 3 پورتتون رو نسبت به پایه شماره 25 که زمین هست ببینین  ، پتانسیلی معادل 5 ولت نمایش داده میشه ، یعنی به ازای هر 1 روی پین مربوطه ولتاژ  5ولت میفته و اگر بقیه پتانسیل ها رو چک کنین، چون مقدار اونها 0 هست، پتانسیل 0  ولت رو میبینین

به همین سادگی ! یعنی شما با نوشتن عددی که تووی اون، عدد  مربوط به پینی که می خواین 1 باشه، می تونین اون پایه رو 5 ولت کنین و یا اینکه با  صفر کردن عدد مربوط به اون، اون رو 0 ولت کنین !

برای اینکه این موضوع  براتون روشن تر بشه می تونین سخت افزاری مثل شکل زیر ببندین

یعنی مداری مثل

حالا با نوشتن اعداد مختلف، روشن و خاموش شدن LED ها  رو میبینین ! مثلا با نوشتن عدد 0 همه خاموش می شن و با نوشتن عدد 255 همه اونها رو  روشن می کنین !

آدرسی که برای پورت پرینتر در نظر گرفته می شه توو قسمت  setup کامپیوتر شما ( همونجایی که وقتی PC رو روشن می کنین با زدن کلید F2 یا DEL (  بسته به مدل بایوس PC ) وارد اون میشین ) قابل تغییر هست . اما معمولا آدرس پیشفرض  توو اکثر سیستم ها معادل هگذادسیمال 378 یا باینتری 888 هست

DLL رو توو این  پست ضمیمه کردم که می تونین با استفاده از اون دستوراتی به زبان برنامه نویسی  خودتون اضافه کنین که با استفاده از اونها توو آدرس های سخت افزاری PC بنویسین و یا  بخونین، مثالی به زبان visual basic 6 هم اضافه کردم تا نحوه کار اون رو  ببینین
این DLL 2 دستور
INP
و
OUT
رو اضافه می کنه. برای دیدن نحوه  عمکرد این دستور می تونین متن اون رو بخونین.توجه کنین که من آدرس ها رو به صورت  پیشفرض سیستم که همون 888 هست نوشتم، اگر توو سیستمتون آدرس پورت پرینتر رو عوض  کردین، این عدد رو هم متناسب با اون عوض کنین.
بعد از بستن سخت افزار بالا و راه  اندازی این مثال  ، می تونین با نوشتن عددهای مختلف  ، حاصل رو ببینین
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

Tags: