نویسنده موضوع: ترمسیتور ها ( NTC - PTC )  (دفعات بازدید: 6175 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین Modj

• مدیر سایت
  • ارسال: 1147
    • ديدن مشخصات
    • موج
ترمسیتور ها ( NTC - PTC )
« : ۲۸ آذر ۱۳۸۸ - ۰۲:۳۹:۰۵ »
همونطور که می دونین ، مقاومت هایی هستن که با تغییر دما،مقدارشون تغییر می کنه.
در مورد اینکه چطور می شه از اونها استفاده کرد و چطور مقدار خروجی اونها رو خطی تر کرد و اینکه انتخاب بهینه بین thermistor ها به چه شکل خواهد بود، توو این تاپیک می خوام صحبت کنم.
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
پاسخ : ترمسیتور ها ( NTC - PTC )
« پاسخ #1 : ۲۸ آذر ۱۳۸۸ - ۱۸:۲۸:۵۹ »
ترمیستورها ( که کلمه اش از کلمات Thermal به معنی حرارت و Resistor با معنی مقاومت اومده) هم مقاومت هایی هستن که با تغییر دما، مقدارشون عوض میشه، تفاوتهایی با RTD ها دارن مثلا اینکه RTD ها معمولا از فلزات اما اینها معمولا از سرامیک یا پلیمر ساخته میشن یا خطی بودن RTD ها و خیلی چیز های دیگه.Resistor Temperature Detector معمولا برای دقتهای زیاد ، اما بازه تغییرات کم استفاده میشن. و 100 البته مشکل اصلی RTD ها این هست که مقاومت سیم ها توی اونها می تونه اثر گذار باشه.

ترمیستور ها 2 مدل PTC   (Positive Temperature Coefficient) و NTC (Negative Temperature Coefficient) رو دارن که توو اولی با افزایش دما، مقاومت هم زیاد میشه، و توو دومی با افزایش دما، مقاومت کمتر می شه.
اونطور که خوندم عملا PTC  ها هم ظاهرا در دماهای خاصی خاصیتی مثل NTC پیدا می کنن. عملا اونی که مصرف زیادی داره NTC ها هستن که هم شیب منحنی بیشتری نصیت به ترموکوپل و PTC و RTD  و ... دارن و هم اینکه مشخصات اونها باعث میشه ( مثلا حساسیت کمتر نسبت به بقیه سنسور به شوکهای مکانیکی یا کوچیک بودن و در نتیجه اثر گذاری سریعتر و .... )  خیلی مسائل توی اینها حل شده باشه، منتهی مشکل اونها این هست که غیر خطی هستن و اینکه در اثر عبور جریان از اونها، توو خودشون تولید گرما می کنن که روی مقدارشون اثر گذار میشه.
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
پاسخ : ترمسیتور ها ( NTC - PTC )
« پاسخ #2 : ۲۸ آذر ۱۳۸۸ - ۱۸:۴۰:۴۲ »
با فرمول ها و مسائل پیچیده ترمیستور ها کاری ندارم، ظاهرا بعد از چرتکه انداختن و کم زیاد کردن و ... فرمولی که میشه برای یک NTC بدست آورد، به شرطی که R0 رو مقدار مقاومت اون در دمای 25 درجه سانتی گراد (usually 25 °C=298.15 K) باشه و پارامتری به اسم بتا رو سازنده بده ، چیزیبه شکل زیر بدست میاد :

که الیته این دما در T درجه کلوین هست، یعنی توو این فرمول دما ها رو با Kelvin اعمال می کنیم (T0 توو این فرمول 298.15 هست )

پس با خرید NTC باید بتا و مقاومت اون در 25 درجه سانتی گراد رو بدن، با داشتن اینها، از روی فرمول بالا، مقاومت اون در هر دمایی بدست میاد

برای خطی کردن خروجی اونها، که بشه راحت خوند 2 راه وجود داره.
روش اول موازی کردن مقاومت، روش دوم سری کردن مقاومتها و اعمال پتانسیل ثابت هست. که هر مقاومتی که برای سری یا موازی کردن استفاده میشه، معادل مقاومت NTC در دمای 25 درجه سانتی گراد خواهد بود.

اگر مقاومت رو سری کنیم، مقاومت حاصل مقاومتی تقریبا خطی خواهد شد، اگر پتانسیلی ثابت به 2 سر مقاومت ها به صورت سری شده بدیم، پتانسیلی که سر وسط اونها می خونیم، تقریبا با دما خطی می تونه باشه.

بازه خطی بودن و میزان حساسیت وابسته به بتا هستن . به این مفهوم که اگر بتا زیاد باشه، شیب منحنی تند تر، اما بازه خطی بودن کمتر میشه، اگر بتا کم باشه، شیب منحنی ( حساسیت ) کمتر ولی بازه خوندن دما بیشتر میشه.
این منحنی رو از application noteی از maxim در آوردم که اینجا ضمیمه می کنم :
همونطور که میبینین بتا رو نوشته و میزان خطی بودن یا حساسیت توی اون دیده میشه

« آخرين ويرايش: ۲۸ آذر ۱۳۸۸ - ۱۸:۴۶:۳۲ توسط Modj »