نویسنده موضوع: پردازش تصویر  (دفعات بازدید: 3264 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین Modj

• مدیر سایت
  • ارسال: 1146
    • ديدن مشخصات
    • موج
پردازش تصویر
« : ۱۷ فروردین ۱۳۸۸ - ۱۹:۵۷:۲۲ »
سعی دارم راجع به image process توو visual basic کمی اینجا بحث کنم،فعلا هم زبان  VB 6 رو برای اینکار انتخاب کردم.
البته این مطالبی که اینجا می نویسم وابسطه به  ویژوال بیسیک نیست و توو تمام محیط های برنامه نویسی می شه از اونها استفاده  کرد.

ما به اولین چیزی که نیاز داریم ، خود تصویر هست ! این تصویر می تونه  از منابع مختلفی تهیه بشه ، عکس های ذخیره شده روی هارد دیسک و یا تصاویری که به  صورت زنده از دوربین بدست میان.

امروز کمی حوصله کردم و ActiveX خیلی ساده  ای برای Capture از هر دستگاه ورودی استاندارد تصویر نوشتم. می تونین این اکتیو  ایکس رو با یک مثال از لینک
http://rapidshare.com/files/167243089/sample.rar
دریافت  کنین
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین Modj

• مدیر سایت
  • ارسال: 1146
    • ديدن مشخصات
    • موج
پاسخ : پردازش تصویر
« پاسخ #1 : ۱۷ فروردین ۱۳۸۸ - ۱۹:۵۷:۳۵ »
مباحث مربوط به پردازش تصویر ، همونطور که گفتم از لحاظ محتوی وابسطه به زبان خاصی نیستن، اول تصمیم داشتم بخشی مجزا برای مباحث عمومی ایجاد کنم و برای مثال های اونها، بسته به زبانی که اون مثال خاص رو نوشتم ، به یکی از انجمن های مختص یک زبان لینک بدم، اما بعد از کمی فکر ، دیدم اینکه همه مثال ها توو ساده ترین زبان باشه و همه بحث ها یک جا انجام بشه بهتره، این هست که من کلا این مبحث رو همینجا ادامه می دم مگر اینکه یکی از مثال های اینجا رو به زبان دیگه هم ارایه کنم که اونوقت یک تاپیک کوچیک توو اون یکی انجمن خواهم زد .

تووی کامپیوتر هر عکسی که نمایش داده می شه ، به صورت مجموعه ای از نقاط هست که کنار هم گذاشته شدن، یعنی فقط جون این نقاط در حد قابل قبولی ریز و کنار هم هستن، ما اونها رو به ظاهر یکپارچه می بینیم. کیفیت یک عکس ، به تعداد نقاطی که اون رو تشکیل داده وابسته هست و عملا هم هر قدر این نقاط بیشتر می شه، حجم فایل هم بیشتر می شه.

چیزی که ما تووی کامپیوتر به اون دسترسی داریم، این نقاط و رنگی که دارن هست.

همونطور که می دونین اجسام رو از لحاظ نور دهی به 2 دسته تقسیم می کردیم، دسته اول اجسامی هستن که نور محیط رو منعکس می کنن، مثالی از اونها سیارات بود . نور خورشید به سیاره می خوره و بازتابش داده میشه، دسته دیگه اجسامی هستن که نور تولید می کنن، نمونه اون هم خورشید بود.

در تولید رنگها و نور ها ، مجموعه از طول موج ها هست که اگر بتونیم اونها رو با شدتهای مختلف تولید کنیم، اونوقت تمام نورها و یا رنگها رو داریم. 3 رنگ اصلی که با داشتن اونها، تمام رنگها رو داریم، شامل زرد ، قرمز و آبی می شن، به عبارتی اگر ما مداد رنگی هایی که این 3 رنگ رو بتونن در شدتهای مختلف ترسیم کنن داشته باشیم و بتونیم رنگهای اونها رو با هم ترکیب کنیم، می تونیم تمام رنگهای موجود رو از اونها به دست بیاریم.
اما 3 نور اصلی شامل سبز ، قرمز و آبی می شن، همونطور که میبینین توو رنگها(موادی که نور رو منعکس می کنن) ما زرد رو داریم اما توو نورها ( موادی که نور تولید می کنن ) ما سبز رو داریم.

تووی لوازمی که قرار هست تصویر رو بدست بیارن و بسازن و نمایش بدن، چون اکثر با تولید نور کار می کنن، واحدهایی رو دارن که 3 نور اصلی (Red Green Blue ) رو با شدتهای مختلف یا تولید می کنه ( مثلا تلویزیون ) یا می خونه ( مثلا دوربین عکاسی )
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

Tags: