نویسنده موضوع: 74HC597 , 74HC595  (دفعات بازدید: 1390 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین shabgard

• کاربر
  • ارسال: 100
    • ديدن مشخصات
74HC597 , 74HC595
« : ۱۹ تیر ۱۳۹۳ - ۲۰:۱۷:۳۲ »
سلام به دوست عزیز، آقای موج!

من یه مقدار مشکلات پایه ای تو این تراشه ها دارم
با تراشه ی 74HC595 زیاد کار کردم. عددی رو به صورت سریال از طریق میکرو به این تراشه می دیدم، و این تراشه عدد رو بصورت پارالل خروجی می ده

با 74HC597 می خوام کار کنم، بنا به نیاز پروژه
و می دونیم این تراشه عدد رو به صورت پارالل ورودی می گیره و به صورت سریال خروجی به میکرو می ده.

حالا یه مدار فرضی تصور کنیم.
هشت تا پایه ی خروجی 74595 وصل کنیم به هشت تا پایه ورودی 74597

حالا تو این مدار ما از 74597 می تونیم خروجی سریال بگیریم و بفهمیم 74595 چه عددی ایجاد کرده ؟
و یا یکباره کل مدار می سوزه و اتصال کوتاه می شه ؟

اصولا اتصال پایه های خروجی به پایه های ورودی چه شرایطی رو ایجاد می کنه ؟

آفلاین Modj

• مدیر سایت
  • ارسال: 1146
    • ديدن مشخصات
    • موج
پاسخ : 74HC597 , 74HC595
« پاسخ #1 : ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۷:۵۶ »
دیتاشیت هارو نگرفتم بخونم اما هیچ مشکلی در وصل کردن خروجی یک آی سی به ورودی آی سی دیگه نیست . تنها موردی که ممکنه اذیت کنه ، این هست که یک آی سی هم امکان خروجی بودن داشته باشه ، هم ورودی بودن . حالا اگر اونها رو بهم وصل کنین ، یک لحظه به اشتباه این آی سی به جای ورودی به مد خروجی تغییر پیدا کنه ، شما 2 خروجی رو بهم وصل کردین . باز این مورد هم ممکنه مشکل ساز نشه ، اما اگر یکی از آی سی ها روی خروجی خودش 1 یا همون Vcc رو داشته باشه ، آی سی دوم 0 یا gnd در این صورت انگار که با کمک این آی سی ها ، شما یک اتصال کوتاه بین vcc و gnd ایجاد کردین . اولا مدار رست میشه دوما چون توو این اتصال کوتاه ، بیشترین جریان قرار هست که کشیده بشه و خروجی های آی سی ها توان دادن اونهمه جریان رو ندارن ، ممکنه پین ها یا حتی کل آی سی بسوزه .
در چنین وقت هایی ، برای اینکه این اتفاق نیفته ، با توجه به اینکه ورودی خروجی ها معمولا به صورت ایده آل جریانی نمی کشن و در عمل جریانی که میکشن خیلی خیلی کم هست ، به جای اتصال مستقیم، با یک مقاومت کم به هم وصلشون می کنن . پس اگر آی سی ها درست کانفیگ بشن و یکی ورودی و اون یکی خروجی باشه ، اون مقاومت به دلیل جریان خیلی کم، مثل سیم عمل می کنه و کارکردی نداره . اما اگر یک لحظه به هر دلیلی اون مورد که نباید پیش باید .این مقاومت مانع اتصال کوتاه میشه و فقط کمی جریان مصرف می کنه
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

Tags: