نویسنده موضوع: مبدل های واقعی USB به COM و LPT  (دفعات بازدید: 11624 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین aie_saber

• کاربر
  • ارسال: 34
  • ELECOM
    • ديدن مشخصات
مبدل های واقعی USB به COM و LPT
« : ۲۴ دی ۱۳۸۸ - ۱۸:۵۰:۲۲ »

سلام

خوب می دونید که در لپتاپ های جدید دیگه خبری از پورت های سریال یا COM و موازی یا LPT نیست

و این برای ما الکترونیکی ها زیاد جالب نیست چون پورت سریال که عملاً یک پورت صنعتی می باشد و در PLC و HMI و ... بشدت بهش نیاز هستش

از اون طرف پورت LPT هم در اکثر پروگرامرها و دیباگر و ... مورد استفاده قرار می گیره

مبدل های USB to Serial و USB to LPT موجود در باز هم به درد نمی خورند

مثلاً USB to LPT های بازار فقط با پرینتر های قدیمی کار می کنند و با هیچ کدام از پروگرامرها و دیباگرها کار نمی کنند

مبدل های USB to Serial هم اکثر فقط RxD و TxD رو در اختیار قرار می دهند و خبری از پین های Handshaking نیست

می خواستم بدونم راه حل شما چیست ؟

شما مبدل های واقعی سراغ دارید ؟

یکی از راه حل ها استفاده از مبدل های PCMCIA هستش

یعنی

PCMCIA to Parallel port Adapter
و

PCMCIA to Serial port Adapter

ولی لپتاپ ها فقط یک PCMCIA دارند و نمیشه هم زمان از دو تا تبدیل استفاده کرد

راه حل دیگه نوت بوک هایی هستند که روی خودشان پورت Replicator دارند و میشه با تهیه Docking Station تمامی پورت های یک Desktop PC رو در اختیار داشت

فقط نمیدونم که این پورت ها واقعی هستند یا نه

البته روی همه نوت بوک ها هم پورت Replicator وجود نداره

مشکل از جایی ناشی میشه که اکثر تبدیل ها این پورت ها را شبیه سازی می کنند و بطور مستقیم از آدرس های حافظه سیستم استفاده نمی کنند

یعنی خبری از I/O Range و DMA نیستش

یعنی مثلاً نرم افزار دیباگر دیگه آدرسی تحت عنوان 378 هگز یا 379 هگز پیدا نمی کنه که با سخت افزار خودش از طریق پورت LPT ارتباط برقرار بکنه

حالا راه حل شما چیه ؟

ممنون
« آخرين ويرايش: ۲۴ دی ۱۳۸۸ - ۱۸:۵۶:۰۱ توسط aie_saber »

آفلاین Modj

• مدیر سایت
  • ارسال: 1146
    • ديدن مشخصات
    • موج
پاسخ : مبدل های واقعی USB به COM و LPT
« پاسخ #1 : ۲۴ دی ۱۳۸۸ - ۲۰:۱۸:۰۱ »
اصولا از لحاظ تئوری همچین چیزی امکان پذیر نیست . یعنی پورتهایی که برای کارهای دیگه مثل پروگرمر ازشون استفاده می شد ، عملا ماهیت آدرس دهی سخت افزاری هم داشتن، یعنی ما به سی پی یو می گفتیم روز باس آدرس ها، عدد مورد نظر و روی باس دیتا مقداری که می خواستیم رو قرار بده. اما الان تنها چیزی که با این مبدل ها انجام میشه این هست که توو ویندوز وقتی دستوری مثل پرینت ارسال میشه، بخش خروجی رو به کدهایی دیگه تبدیل کنن !
این هست که راهی برای استفاده از اون سیستمها با دستگاههای جدید نیست و فقط باید سیستم قدیمی رو آپدیت کرد.
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین aie_saber

• کاربر
  • ELECOM
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : ۲۴ دی ۱۳۸۸ - ۲۰:۳۰:۲۴ »
 تو ساپورت KEIL یکی در مورد پورت موازی همچین سوالی پرسیده

http://www.keil.com/support/docs/2866.htm

در جوابش همون مبدل PCMCIA to Parallel port Adapter رو پیشنهاد دادند !

//

در مورد این Replicator Port اطلاعی ندارید ؟

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #3 : ۲۴ دی ۱۳۸۸ - ۲۰:۵۰:۲۴ »
راستش در مورد Replicator  ها نمی تونم با جرات چیزی بگم، چون Replicator لپ تاپ خودم توو ایران پیدا نشد، چیزی هم در مورد اینکه واقعا چی هستن پیدا نکردم !
اما موضوع مهم این هست که مادربرد همیشه 2 چیپ اصلی شمالی و جنوبی رو داره که یکی برای برقراری ارتباط با ادوات سریع هست، ممثل رم و باس ها گرافیک و ... و اون یکی برای برقراری ارتباط با باس های کند تر هست، مثلا ISA  و LPT و ...
دلیل حذف شدن باس  ISA اونطور که خوندم عملا نوع آدرس دهی بود که کند هست و باعث میشد ماهیت کل سیستم کند بشه !
برای همین هست که دیگه باس ها و کلا رابط های جدید مثل قدیم که چندین پایه برای آدرس و چندین پایه برای دیتا باشن در نظر گرفته نمیشه ! از همه مهمتر هم اینکه سعی شده کلا ارتباط های پارالل حذف بشن و سریال های پروتکل مشخص دار جاشن رو بگیرن ! این هست که امید آنچنانی به اینکه بشه بیشتر از این از این باس ها استفاده کرد نداشته باشین.

در مورد مبدل های سریال ، توو PC اگر ولتاژی بین -3 تا -15 ولت داده بشه، سیستم اون رو 1 میگیره اگگر 3 تا 15 ولت باشه، اون رو 1 میگیره. اما رابط TTL مبدل های موجود، 0 رو 0ولت و 1 رو 5 ولت میگیره، برای همین هست دستگاههایی که به سریال اصلی وصل میشن، نمی تونن از اینها استفاده کنن ! یعنی اگر مبدل برعکس برای این تبدیل ها گذاشته بشه، مشکل خیلی از این دستگاهها ها هم حل میشه
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین aie_saber

• کاربر
  • ELECOM
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : ۲ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۳:۳۵:۲۸ »
بالاخره از لپتاپ های جدید مدلی رو پیدا کردم که هم سریال داشته باشه هم موازی  B)

خیلی خیلی خوشحالم  :d

یکی
Fujitsu Seimens Esprimo X9525

یکی هم
Fujitsu Seimens Esprimo D9510

کسی از دوستان اطلاع داره از کجا میشه این دو تا رو خوش قیمت پیدا کرد ؟

تو اینترنت که جستجو می کردم اولی حدود 1.500.000 تومن و دومی حدود 900.000 تومن هستش
« آخرين ويرايش: ۲ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۵:۲۵:۳۱ توسط aie_saber »

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #5 : ۲ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۴:۱۳:۴۲ »
قطعات کامپبوتر همیشه توو ایران دست به دست می چرخن تا به مشتری برسن، برای همین جای ثابتی رو نمیشه ارزونترین جا دونست ! همیشه باید گشت تا شانسی اونی که دست اول هست رو پیدا کرد !
اصولا من به این نتیجه رسیدم که باید تمام نیاز ها رو با USb برآورده کنم ! اگر خیلی به LPT نیاز بود بگم یک PC بگذارن.
در کل خرید یک لپ تاپ دست دوم قدیمی LPT دار بعلاوه یکی جدید اما بدون LPT به صرفه تر از خرید این هاست به نظرم

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #6 : ۲ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۴:۱۴:۵۲ »
در ضمن با توجه به قیمتهای موجود بازار ، قیمت هر 2 تا لپ تاپ شدیدا فضایی هست ! و سیستم ها آنچنان به روزی نیستن

آفلاین aie_saber

• کاربر
  • ELECOM
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : ۲ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۵:۲۳:۳۶ »
البته مشخصاتی که تو سایت بهین هستش کمی ناقصه

قیمت اکثر لپتاپ ها از سایر برندها با همین CPU و RAM و HDD و ... هم همین حدود هستش دیگه !

لپتاپ بروز تر از این ها دیگه میشه Core i7 یا Core i5 که اونم تنوعش محدوده کلاً شاید 3 ، 4 مدل تو بازار ایران باشه

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #8 : ۲ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۶:۴۰:۵۹ »
من الان همون CPU t9600 با 4G رم و 500G هارد و گرافیک چند برابر بهتر GT240M با مشخصات کامل و درایو BLU-RAY به جز LPT حدود 1.3 با گارانتی قیمت دارم !

آفلاین aie_saber

• کاربر
  • ELECOM
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : ۲ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۷:۱۷:۱۶ »
یه لینکی ازش می گذاری ؟ چه مارکی ؟ چه مدلی ؟ کدوم شرکت ؟

//

درایو بلوری و گرافیک بالا که به کار من نمی خوره ! یعنی نیاز ندارم

من یه چیز صنعتی می خوام که سگ جون باشه و تو کارم به دردم بخوره ، سریال و موازی الآن تو هر لپتاپی پیدا نمیشه !

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #10 : ۲ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۷:۲۴:۳۲ »
http://www.sazgar.com/fa/product/notebook/detail.aspx?productid=751
یا خیلی های دیگه !
لپ تاپ بعد از 2 سال دیگه ارزشی نداره ! همونطور که PC  ارزشی نداره !

Tags: