نویسنده موضوع: ATxMEGA  (دفعات بازدید: 16613 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین Modj

• مدیر سایت
  • ارسال: 1146
    • ديدن مشخصات
    • موج
ATxMEGA
« : ۱۲ مهر ۱۳۸۸ - ۲۱:۱۶:۰۹ »
خوب مدتی هست که کمپانی ATMEL سری عجیب غریب میکرو های خودش !!! یعنی XMEGA رو معرفی کرده.
البته توو دادن دیتا شیت و خبر ارائه، کمی عجله کرده و بعضی مشخصات بعد از اومدن خود آی سی، با چیزی که توو دیتا شیت بوده تفاوت هایی پیدا کرده ( البته از قبل این موضوع رو توو دیتا شیت نوشته بود )

گذینه های فوق العاده ای به این میکرو ها اضافه شده، به عنوان مثال تعداد تایمر های داخلی به 16 عدد افزایش پیدا کرده که همه 16 بیتی هستن و یک عالمه گذینه های مختلف برای همه اشون فعال هست ! سوای 8 عدد پورت سریال !!! حتی پورتی برای برقراری ارتباط با استفاده از Ir یا همون مادون قرمز تا سرعت 115.2kbs اضافه کرده. در کنار گذینه های خیلی عجیب غریبی که برای پین های ورودی خروجی گذاشته، حتی این گذینه که یک گیت منفی کننده هم بین تمام پایه های پورت و رجیستر هاشون گذاشته ! یعنی می تونین در صورت نیاز بگین هر عددی که به پورت می فرستین، نگاتیوش بره بیرون ! یا هر مقداری که از پورت می خونین، نگاتیو اونی باشه که روی پورت هست ! داخل آیسی برای تمام راههای ارتباطیش ( از سریال تا ... ) ماژول های کد کننده و دی کننده داخلی هست ! یعنی می تونین سخت افزاری اطلاعاتی که رد و بدل می کنین کد کنین !!!!!!! OCD (on vhip debuger)  داره !!! یعنی برنامه رو روی خود آی سی می فرستین و دیباگ می کنین ! بر خلاف سایر AVR های موجود که هر کدوم فقط 1 عدد مبدل آنالوگ به دیجیتال دارن و اون رو روی 8 پورت مالتی پلکس می کنن، این میکرو ها 2 مبدل دارن ! هر کدوم 2 مگا سمپل ! به صورت 12 بیتی ! اما کار رو به این جا ختم نکرده و 2 عدد مبدل دیجیتال به آنالوگ هم کنارش اضافه کرده که دیگه چیزی کم نداشته باشه !
گذینه هاش اونقدر عجیب غریب هست که خود دیتا شیت جا نیمهش همه رو بنویسه !!!!

یک عدد ATxMEGA128 A1 رو به قیمت 10000 تومن تهیه کردم ، منتهی پایه هاش فعلا من رو از چاپ فیبر براش دلسرد کرده  :(
فعلا کامپایلر های زیادی ازش پشتیبانی نمی کنن، من DAT  فایل مربوط به اطلاعات ATxMEGA128 رو برای نرم افزار BASCOM توو این تاپیک اتچ می کنم، امیدوارم به درد بخوره
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
پاسخ : ATxMEGA
« پاسخ #1 : ۱۴ مهر ۱۳۸۸ - ۲۲:۱۴:۱۲ »
خوب مدتی هست دارم اینترنت رو دبال اطلاعاتی برای این سری می گردم، فعلا توضیحات همه جا محدود هست و اکثرا به زمانی بر می گرده که هنوز این سری از میکرو ها رسما ارائه نشده بودن و همه اطلاعات فقط در حد دیتا شیتی بودن که تاکید شده بود بعد از اومدن نهایی ، ممکنه بخشی از مشخصات با چیزی که نوشته شده تفاوت پیدا کنه.

موارد فرکانسی ای که این میکرو ها می تونن باهاش کار کنن شامل موارد زیر میشه :
RC داخلی 2 و 32 مگاهرتزی
کریستال 0.4 ~ 16MHz که بین پینهای XTAL وصل میشن
کریستال 32کیلو بین پایه های TOSC
منبع پالس خارجی تا 16 مگاهرتز
و در نهایت PLL داخلیش

گذینه جالبی که وجود داره این هست که ظاهرا این میکرو ها می تونن با اتصال کریستال 23 کیلو به TOSC ها، اسیلاتور 2مگ و 32 مگ داخلی رو کالیبره دقیقتر کنن

نکته ای که توو دیتا شیت اینها خوندم این هست که ظاهرا وقتی منبع اسیلاتور رو عوض می کنیم، به صورت کلی اعمال نمیشه، میکرو رو هر وقت روشن کنیم، اول با RC 2 مکاهرتزی داخلی روشن میشه ! به عبارت بهتر ظاهرا تغییر اسلاتور با تغییر نرم افزاری هست که اعکال مبشه ! شاید این مورد در جهت میکرو های زیادی باشه که با اشتباه پروگرم کردن فیوز بیت مربوط به بخش اسیلاتور، تا پیدا کردن پروگرمر ولتاژ بالا، بی استفاده میفتن یک کناری !

در مورد PLL جایی خوندم شخصی موفق شده 2 مگاهرتز داخلی رو 25 برابر کنه و میکرو رو توو فرکانس 50 مگاهرتز ران کنه !!!!
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #2 : ۱۵ مهر ۱۳۸۸ - ۱۸:۵۸:۴۸ »
چون adaptor خوب برای tqfp 100 پیدا نکرده بودم، این PCB رو برای tqfp100 آماده کردم ، فایل PDF مورد استفاده رو attach کردم :

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #3 : ۱۷ مهر ۱۳۸۸ - ۱۲:۲۷:۳۰ »
فیبر adaptor بالا رو با روش چاپ فیبر با پرینتر چاپ کردم ! (دیگه واقعا فکر نکنم کسی بتونه این کار رو بکنه !!!! مخصوصا لحیم کاریش با نوک هویه سوخته ام ! )

منتهی فعلا با programmer سری ATxMEGA مشکل دارم که ظاهرا فقط با AVRISP mkII پروگرم می شن. دنبال بوت لودر اون هست ببینم نتیجه ای داره یانه.
قعلا CLONE این پروگرمر رو توو آدرس :
http://deanandara.com/UsbProgSharp/
پیدا کردم، اما برای تبدیل USB از ای سی USBN9604 استفاده کرده که متاسفانه فعلا توو ایران پیدا نکردم.

آفلاین aie_saber

• کاربر
  • ارسال: 34
  • ELECOM
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : ۱۷ مهر ۱۳۸۸ - ۱۸:۳۷:۳۷ »
سلام مهندس ، خوبی ؟!

منم یه ماه پیش یکی خردیم 10200 تومن ! ( 200 تومن گرونتر خریدم :d) هنوز وقت نکرده بودم باهش کار کنم !

به قول خودت نوع پکیجش که نیاز به تبدیل داره یکم دلسردم کرده بود که شما لطف کردی و تبدیلش هم گذاشتی !

ولی یکی از مواردی خیلی خوبی که داره چهار کانال DMA هستش که خودت بهتر از من میدونی چقدر میتونه کاربردی باشه !

( آقا ما قبلنا اینجا یه سری پست داشتیم که الان همش پریده !!! )

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #5 : ۱۷ مهر ۱۳۸۸ - ۱۸:۴۴:۵۹ »
سلام
فعلا پروگرمرش اشکم رو در آورده ! برای بار دوم تونستم فیبرش رو با روش پرینتر چاپ بزنم ! این دفعه برای atmega2560 !
هر جای اینترنت رو که می گردم کلی حرف ضد و نقیض می زنن ! پست اول لایبراری bascom رو اضافه کردم، وقتی پروگرمر ISP که مال STK 200 300+ هست رو توو bascom اجرا می کنم اسم این رو میاره ! منتهی کلا فکر کنم اینها با اون پروتکل پروگرم نمی شن و فقط حالتی از JTAG هستن !

فعلا من حتی نتونستم PIN OUT  درست و حسابی برای این پیدا کنم  ;D

در مورد پستهای قدیم، سر HOST مجبور به انتقال شدم، هنوز هم با رشد زیاد فروم ها و اینکه هر کسی یکی برای خودش داره  :))  استقبال اونطوری نشده که با انگیزه کار رو ادامه بدم، برای اینجا برنامه زیاد دارم  ... در کل شرمنده ...

آفلاین aie_saber

• کاربر
  • ELECOM
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : ۱۸ مهر ۱۳۸۸ - ۰۰:۲۶:۱۷ »
منم تبدیل رو درست کنم و میکرو رو لحیم کنم می افتم به جونش ببینم میتونم کاری بکنم !

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #7 : ۱۸ مهر ۱۳۸۸ - ۰۰:۴۲:۰۸ »
مشکل فعلا فقط پروگرمر هست ! یک برد آموزشی داده خود اتمل که جایی خوندم هنوز نمی فروشتش  :)) اون رو هم خروجی JTAG داده هم حرفی از بوت لودر خوندم ! اما فعلا همونطور که توو دیتا شیتش دیده میشه حتی پایه ها رو هم کامل ندادن بدونم امید هست پایه ای مثل ISP باشه یا نه !

آفلاین aie_saber

• کاربر
  • ELECOM
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : ۱۸ مهر ۱۳۸۸ - ۰۱:۰۲:۰۸ »
پس فعلاً سرمون بی کلاه مونده !

راستی به سلامتی ورژن 2.04.4 کدویژن هم به دست برادران غیور UnREal-RCE کرک شده ، این ورژن XMEGA رو هم ساپورت میکنه ، من غصه مند شده بودم که اینم شکر خدا حل شده !
« آخرين ويرايش: ۱۸ مهر ۱۳۸۸ - ۰۱:۰۶:۳۵ توسط aie_saber »

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #9 : ۱۹ مهر ۱۳۸۸ - ۲۳:۰۷:۲۸ »
خوب توو آدرس
http://www.alcom.nl/binarydata.aspx?type=doc/Atmel_Xmega_ATMEGAxxA1_doc8067.pdf
دیتاشیت جالبی پیدا کردم که توو عکس زیر :

جا برای امیدواری زیاید رو برام گذاشت !
از شدت خوشحالی، 6 رشته سیم به VCC GND و ... وصل کردم ! زدم پروگرمر، دیدم میگه ناشناس !
بعد یک چیز کوچی یادم افتاد :
اینها 3.3 ولتی هستن نه 5 v  :-X
نمی دونم سوزوندمش یانه ! فقط می دونم MOSI MISO  و همینطوری مثل m64 و m128 پایه های TDI TDO رو تست کردم ! متاسفانه جوابی نگرفتم !
احتمال زیاد 5 ولت این میکرو 3.3 ولتی رو سوزونده ! ولی خوب، امیدوارم لااقل از این همه زحمتم نتیجه ای بگیرم
اگر ISP PROGRAMMER اینها برای PROGRAM کردنشون کار کنه ! جدا جای خوشحالی داره

آفلاین aie_saber

• کاربر
  • ELECOM
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : ۱۹ مهر ۱۳۸۸ - ۲۳:۲۸:۳۵ »
من هنوز تبدیل DIP رو نزدم ، زده بودم تست می کردم !

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #11 : ۲۰ مهر ۱۳۸۸ - ۰۰:۰۶:۳۸ »
خوب خوشبختانه آب پاک رو ریختن روو دستمون !
توو doc8169.pdf سایت Atmel خیلی رک نوشته :

The XMEGA doesn’t have the SPI based In-System Programming (ISP) interface for
external programming, which has been used for megaAVR. Nor does it have the
debugWIRE interface. These have been replaced by a two wire “Programming and
Debugging Interface” (PDI). This interface can, as the name indicates, be used for
both programming and debugging.

به عبارتی رسما گفته پروگرم کردن جای ISP از طریق رابط PDI که مخفف Programming andDebugging Interface هست انجام میشه !

البته این رو هم نوشته :
Programming and Debugging through the JTAG interface is still possible. The
JTAGICE mkII can do both PDI and JTAG programming and debugging. Please note
that your JTAGICE mkII should have a serial number that starts with “B0” for PDI to
work.
Programming through the PDI interface is also possible using the AVRISP mkII and
the existing 6-pins interface.

حالا نمی دونم پروگرمر های JTAG موجود می تونن این رو هم پروگرم کنن یا نه !

با توجه به 2 پین بودن این PDI :
The PDI interface is a synchronous half-duplex UART interface. The two lines,
PDI_DATA and PDI_CLK, must therefore be balanced. If you place a strong pull-up
and decoupling cap on the PDI_CLK, which is also the Reset line, the clock and data
will no longer be synchronized correctly. Therefore, during development you should
remove any pull-up and decoupling capacitors. This also applies if using the PDI
interface for in-system programming the XMEGA in production.
نمی دونم آیا می شه به یک پروگرمر خیلی ساده از طریق مثلا پورت پرینتر امید داشت یا نه ! مثل ISP ها

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #12 : ۲ دی ۱۳۸۸ - ۱۵:۴۳:۵۰ »
از وقتی مدلهای atxmega16 و atxmega32  و atxmega64 هم به بازارهای ایران رسیدن، برای استفاده بیشتر از اینها علاقه مند تر شدم، متاسفانه هنوز هم نتونستم پروگرمر خوبی براشون پیدا کنم.
یک مورد پروگرمر توو اینترنت از همون روز اول موجود بود که متاسفانه قطعاتی نیاز داره که توو بازار پیدا نمی شه.

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #13 : ۲ دی ۱۳۸۸ - ۱۵:۴۵:۴۷ »
در ضمن قیمتهایی که تا این لحظه برای اینها دارم، 5000،5500،7500 و 10000 تومن به ترتیب برای مدلهای atxmega16a4،axtmega32a4،atxmega64a3  و  atxmega128a1 هست

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #14 : ۲۸ دی ۱۳۸۸ - ۰۰:۱۶:۱۵ »
bascom 1.11.9.8 این میکرو ها رو در حد ADC و DAC و COM PORT ها و همینطور کانفیگ اسیلاتور پشتیبانی می کنه !