نویسنده موضوع: نحوه کار عینک های 3 بعدی  (دفعات بازدید: 9871 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین Modj

• مدیر سایت
  • ارسال: 1146
    • ديدن مشخصات
    • موج
نحوه کار عینک های 3 بعدی
« : ۲۲ مهر ۱۳۸۸ - ۲۱:۴۳:۵۵ »
یکی از مواردی که خیلی بهش علاقه داشتم و مدتیه پیگیرش هستم ایجاد و دیدن و نمایشگر ها و ... 3d هست.
سعی می کنم به مرور توو این تاپیک در موردشون بنویسم
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
پاسخ : نحوه کار عینک های 3 بعدی
« پاسخ #1 : ۲۲ مهر ۱۳۸۸ - ۲۲:۰۴:۲۶ »
احتمالا می دونین که دلیل دیدن محیط اطراف به صورت 3 بعدی این هست که ما روی صورتمون 2 چشم داریم که به خاطر فاصله ای که بین چشم ها هست و اینکه منظر دید هر کدوم با اون یکی فرق می کنه، هر کدوم تصویر مربوط به خودش رو می بینیه.

حالا اگر بخوایم از جایی، تصویر 3 بعدی تهیه کنیم، کافیه به جای هر کدوم از چشم ها یک دوربین بگذاریم و برای نمایش، هر کدوم از تصویر ها رو به چشم مربوطه اش بدیم !

روشهای مختلفی برای اینکه تصویر هر چشم رو بهش برسونیم وجود داره، اولین روش که می شه گفت ساده ترین اونهاست ،anaglyph هست.
می دونین که ما ستاره و سیاره رو تعریف کردیم، به این شکل که ستاره جسمی هست که از خودش نور می ده و سیاره جسمی هست که نور ستاره ها رو بازتابش میکنه، برای نور هایی که از جسم خارج میشه، 3 نور اصلی رو داریم، 3 نوری که اگر بتونیم هر کدوم از اونها رو با تمام شدتهاش تولید کنیم و با بقیه ترکیب کنیم، می تونیم این ترکیبات رو به نحوی در بیاریم که تمام طیف های نور مرئی رو شامل بشن. این 3 نور، سبز و قرمز و آبی هستن . اگر گوشه تلویزیون های CRT قدیمی رو نگاه می کردین، حتما 3 لکه رنگی که اینها بودن رو میدیدن، و اگر خود تلویزیون رو از نزدیک با ذره بین نگاه می کردین، میدیدن صفحه اون از نقاطی تشکیل شده که هر کدوم می تونن یکی از این 3 رنگ رو تولید کنن.
برای موادی که نور منعکس می کنن، 3 رنگ اصلی رو دارم، همون که توو دوران مدرسه می خوندیم، زرد و قرمز و آبی  . همونطور که میبینین، توو رنگها ، زرد جای سبر که یکی از 3 نور اصلی هست رو گرفته، و یادمون داده بودن که با آبرنگ واینها که می شد رنگهاش رو با هم ترکیب کرد، می تونستیم تعدادی از رنگهای جدید رو بسازیم.

موضوعی که 3 نور اصلی دارن این هست که اگر یکی از اونها رو از فیلتری که یکی دیگه اشون هست رد کنیم، چیزی که اینطرف فیلتر دیده میشه سیاه هست ! یعنی مثلا اگر نور قرمز رو از طلقی قرمز رنگ رد کنیم، چیزی که میبینم به جای قرمز ، سیاه هست ! امتحان اون هم آسونه، روی یک کاغذ سفید، خطی قرمز رنگ بکشین، با طلق آبی اون رو نگاه کنین. خط رو سیاه میبینین. و بر عکس، خطی آبی رنگ بکشین، اون رو با طلق قرمز نگاه کنین، خط رو سیاه میبنین!

این مورد استفاده شده برای اینکه تصویر یکی از چشم ها رو به یکی از رنگها، و تصویر اون یکی چشم رو با رنگ دیگه ایجاد میکنن، عینکی به چشم می زنن که جای شیشه، برای هر چشم طلقی مخالف رنگی که براش در نظر گرفته شده داره. مثلا اگر تصویری که به چشم راست باید برسه رو به رنگ قرمز کشیده باشن، طلق آبی رو جلوی چشم راست می گذارن، و اگر تصویر چشم چپ رو آبی کشیده باشن، جلوی اون طلق قرمز می گذارن.

حالا آزمایش دیگه ای انجام بدین، روی یک صفحه سفید ، خطی قرمز بکشین، به صورت ضربدری خطی آبی بکشین.
اگر این تصویر رو با طلقی قرمز رنگ نگاه کنین، خطی که قرمز کشیدین، توو ضمینه قرمز طلق محو میشه ! خطی که آبی کشیدین ، سیاه دیده میشه. به عبارتی کلا خط قرمز حذف میشه، روی ضمینه ای کاملا قرمز، خطی سیاه ددیه میشه. و اگر اون رو با طلقی آبی نگاه کنین ، اتفاقی برعکس میفته  ...

پس با گذاشتن عینک قرمز و آبی، تصویر چشم مخالف توو رنگ طلق حذف، و تصویری که این چشم باید ببینه به صورت سیاه در میاد.
حالا اگر تصاویر صحیح کشیده شده باشن، هر چشم تصویر مربوط به خودش رو میبینه، و در نهایت تصویر کل دیده شده، تصویری 3 بعدی خواهد بود

تصویر زیر نمونه ای از این عینکها هست :

شما می تونین عکسهای زیادی با یک جستجوی ساده برای این مورد پیدا کنین، مثلا 2 لینک زیر نمونه هایی از اینها هستن :
http://www.3d-image.net/3D-images/3D-anaglyph-France-Sacre-Coeur-Basilica-Paris.png
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7/Art_Institute_of_Chicago_Lion_Statue_(anaglyph_stereo).jpg

« آخرين ويرايش: ۲۳ مهر ۱۳۸۸ - ۱۴:۰۵:۴۱ توسط Modj »
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #2 : ۲۳ مهر ۱۳۸۸ - ۱۳:۳۰:۱۹ »
روش دیگه ای که حتما دیدین ، عینک هایی هست که به ازای هر چشم یک نمایشگر کوچیک رو دارن، ره نمایشگر تصویر مربوط به اون چشم رو نشون میده  .برای اینکه بتونم این کار رو بکنم، 2 تا چشمی handycam رو خریداری کردم. متاسفانه هر کاری کردم نتونستم توو عینکی که ساختم، مرکز تقارن 2 تا دوربین رو طوری تنظیم کنم که وقتی نگاه می کنیم ، تصویر های 2 چشم روی هم بیفته. البته دلیلی که بیشتر از حدی تلاش نکردم این بود که چشمی هایی که اول خریدم سیاه و سفید بودن و تصمیم گرفتم تلاش بیشتر رو تا خرید چشمی های رنگی متوقف کنم .
مباحث مربوط به اینها بیشتر بل یک جستجو ساده در ضمینه virtual reality می تونین پیدا کنین .

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #3 : ۲۳ مهر ۱۳۸۸ - ۱۴:۰۲:۰۱ »
کمپانی nVidia برای ایجاد تصاویر 3d توو کارتهای خودش، از برنامه ای که با بعضی از نسخه های درایورش سازگار بود استفاده می کرد. nvidia 3d stereo که تا قبل از اومدن مانیتور های LCD تقریبا اکثر کارتهای گرافیکیش از اونها پشتبانی می کردن و فکر کنم آخرین نسخه درایوری که از این مورد پشتیبانی می کرد ، نسخه 174.76 بود که تا geforce 9 رو گشتیبانی می کردن.
روش کار این بود که بین کابل مانیتور و کارت گرافیکی، یک رابط اضافه می شد ( بعضی کارتهای گرفیکی این مورد رو onboard داشتن ) این رابط یک خروجی برای یک عینک رو داشت :

هر شیشه این عینک از صفحه های پلاریزه ای تشکیل شده که به راحتی میشد شیشه مربوط به هر چشم رو کدر کرد.
با نرم افزاری که به درایور اضافه میشد، در صورت فعال کردن این گذینه، درایور کارت گرافیکی به جای تولیذ یک تصویر ثابت، 2 تصویر به ازای دید هر چشم تولید می رد.

اگر با چشم غیر مصلح مانیتور رو نگاه می کردیم 2 تصویر در هم دیده میشد
اما اگر این عینک رو به چشم می زدیم، متوجه میشدیم که در حقیقت مانیتور داره تصویر چشم راست و چپ رو به سرعت و پشت سر هم نمایش میده، هر بار که تصویر یکی از چشم ها نمایش داده میشه داده میشه، شیشه چشمی اون یکی چشم کدر میشه !
به این ترتیب تصویر مربوط به هر پشم، به اون می رسه و تصویر به صورت 3 بعدی دیده میشه

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #4 : ۲۳ مهر ۱۳۸۸ - ۲۲:۳۴:۲۳ »
فیلم های زیادی برای این عینکهای 3 بعدی توو اینترنت پیدا میشه.
مثلا این تیکه از trailer فیلم fly me to the moon هست که به صورت 3 بعدی هست
 http://rapidshare.com/files/293316573/Fly_Me_to_the_Moon_Trailer-720p-S3D.avi 

همونطور که میبینین این فیلم به صورت 2 فیلمی که بالای هم هستن تهیه شده، نرم افزار مربوطه به پخش خودش این ها رو برای 2 چشم آماده می کنه و پخش می کنه

برای تست این مورد، حدود 2 گیگا بایت فیلم دانلود کردم، تماشای اینها واقعا لذت بخش هست.

برای عینک های سبز و آبی، فیلمها و کارتونهای زیادی از spy kid تا shrek  و ... اومدن که همه 3d هستن :

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #5 : ۲۶ مهر ۱۳۸۸ - ۰۰:۴۸:۰۴ »
از وقتی مانیتور های LCD اومدن، عینک nVidia  با مدل جدیدتری جایگزین شده، اساس کار همون قبلیه هست، اما برای کار با LCD که خواصیت پلاریزه رو سر خود داره سازگار شده.
فقط توو مانیتور هایی کار می کنه رفرش ریت بالا دارن و برای این عینکها اعلام شده که آماده هستن .

سالهاست کمپانی ATI از این عینکها پشتیبانی نمی کنه و فقط انویدیا هست که اونها رو توو درایور خودش داره، اما خبر خوشحال کننده که جایی خوندم این بود که ظاهار ATI هم می خواد در آینده، پشتیبانی از این عینکها رو به کارتهای خودش اضافه کنه

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #6 : ۴ فروردین ۱۳۸۹ - ۰۰:۳۶:۲۹ »
امروز ویکی بودم عکس 3 بعدی جالبی رو اونجا دیدم. مرغ جوان کرم رو گرفت !

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #7 : ۱۰ فروردین ۱۳۸۹ - ۲۰:۳۲:۰۷ »
خبر خوشی که یکی 2 روز هست رسمی شده ( مدتی بود به صورت غیر رسمی سایتهایی اعلام کرده بودن ) پشتیبانی رسمی ATI از عینکهای 3 بعدی هست.
ظاهرا بسته 199 دلاری شامل 2 عینک رو به همراه مانیتورهایی که اون رو پشتیبانی کنن باید تهیه کنیم !
به شخصه به خاطر علاقه ای که به کارتهای ATI دارم از این خبر خیلی خوشحال شدم

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #8 : ۱۸ تیر ۱۳۸۹ - ۲۰:۳۷:۲۴ »
از وقتی تلویزیون های 3 بعدی اومدن بحث مربوط به اونها و عینک های 3 بعدی هم داغ شده !
در رابطه با تکنولوژی به کار رفته توو دستگاه Nintendo 3DS باید بگم که حتما خط کش هایی رو دیده بودین که روی خودشون تصویری داشتن که با زاویه دار کردن خط کش ، اون تصویر عوض میشد. در حقیقت عکس واقعی اون خط کش تصویری متشکل از 2 تصویر بود که یک خط در میون کنار هم چیده شده بودن. روی هر خط منشوری گذاشته شده بود که تصویر خودش رو یک در میون به سمتی مخالف منحرف می کرد.
از هر طرف که نگاه می کردیم خطوط حاصل از یک سری از منشور ها رو که مربوط به تصویر اون جهت میشدن رو میدیدیم !
در این سیستم جدید هم تقریبا تکنولوژی نزدیک به این مورد به کار رفته

Tags: