نویسنده موضوع: تفاوت atxmega با atmega  (دفعات بازدید: 5411 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین Modj

• مدیر سایت
  • ارسال: 1146
    • ديدن مشخصات
    • موج
تفاوت atxmega با atmega
« : ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۱۲:۱۳:۵۳ »
بین میکروکنترلر های جدید atmel با سری قدیم تفاوت های های زیادی هست، البته سعی شده این تفاوت ها به گونه ای باشن که برای افرادی که به صورت آماتور و با نرم افزار های واسط از اینها استفاده می کنن، زیاد مشکل ساز نشه . توو این تاپیک مباحثی که جاهای مختلف دیدم رو سعی می کنم برای استفاده بگذازم. فقط یا آوری می کنم که متاسفانه دیتاشیت های مربوط به خود اتمل در مورد این میکروکنترلر ها هنوز نهایی نشده و بار ها اطلاعاتشون عوض می شه ! خیلی از موضوعات هنوز ناقص هست و حتی سری تولید این میکروکنترلر ها عوض میشن و مواردی بوده که بهینه تر شدن !
برای همین ممکنه برخی نوشته های اینجا در آینده در عمل تغییر پیدا کنن
« آخرين ويرايش: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۲۱:۱۰:۵۵ توسط Modj »
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
پاسخ : تفاوت atxmega با atmega
« پاسخ #1 : ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۲۳:۱۷:۴۶ »
در کنار افزایش فرکانس کاری و در نتیجه سرعت اجرای دستورالعمل ها، مهمترین مشخصه ای که به چشم میاد این هست که توو این خانواده از میکرو کنترلر ها به جای اینکه اطلاعات بیتهای مربوط به اسیلاتور رو توو eeprom ذخیره کنن، اول برنامه به صورت نرم افزاری و توو رم اینها ست میشه، برای همین مشکل قدیمی اشتباهی پروگرم کردن این فیوز بیتها و عدم امکان پروگرم کردن اینها از طریق ISP در اثر اون حل شده. البته این نکته با توجه به اینکه اینها از طریق PDI پروگرمینگ برنامه نویسی میشن و من برنامه نویسی حالت پارالل رو تووشون ندیدم، قابل پیشبینی هست. افزایش تعداد حالتهای نوسان سازی یکی دیگه از بهینه سازی های انجام شده توو سری جدید هست.
مرا امداد کسان افکنده بود از پای ............. مدد از بی کسی ها جستم و امداد خود کردم

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #2 : ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۲۳:۲۶:۵۱ »
تفاوت آشکار دوم، افزایش دستورالعمل ها و همینطور رجیستر هایی هست که دستور ها رو کنترل می کنن، رجیستر های کنترلی پورت ها که توو سری قبلی، 3 بایت رو شامل میشدن الان به 23 بایت افزایش پیدا کردن و حالتهای خیلی متنوعی رو شامل میشن.
totem pole، BUS Keeper،Wired-OR، Wired-AND دارا بودن pull up و  pull down  و امکان حوندن و یا نوشتن ( به صورت مجزا ) به صورت NOT و خیلی امکانات دیگه باعث میشه حتی توو سرعت یکسان با سری قبلی، سرعت عملکرد به طرز چشمگیری افزایش پیدا کنه. مثلا به جای استفاده از دستور or در خروجی میشه به صورت سخت افزاری چند بیت پورت رو به این مورد اختصاص داد، یا در حالت BUS Keeper با حفظ وصعیت قبلی پورت، بخش زیادی از نویز رو حل کرد و یا با استفاده از رجیستر ها، به جای : خوندن مقدار پورت، نگاتیو کردن، نوشتن مجدد روی پورت. میشه به راحتی مقدار پورت رو not کرد.

امکان جالب virtual port هم اضافه شده، به این ترتیب که شما با اسم مجازی چند پورتی که در اختیارتون قرار داده میشه کار میکنین، اما اول برنامه هر کدوم از این پورت های مجازی رو می تونین به یکی از پورتهای حقیق مپ کنین ! حالا اگر بخواین برنامه رو برای میکروی دیگه ای تبدیل کنین که اون پورت رو نداره ، کافیه یک خط کد اول برنامه رو دستکاری کنین ! یا حتی اگر نیاز بشه توو برنامه از پورتی دیگه استفاده کنین، نیاز به گشتن خط به خط و تغییر اسم پورت نیست. البته این موضوع و سایز دستورات اونقدر امکانات متنوعی رو محیا میکنه که برای مدتی طولانی اهل علم رو مشغول خودش نگه داره

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #3 : ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۲۳:۳۵:۵۷ »
تغییر اساسی در عملکرد وقفه ها ایجاد شده و تقریبا هر چیزی توو این خانواده رو میشه به عنوان مرجع وقفه تعریف کرد ! برای همین امکان تعیین اولویت برای وقفه ها اضافه شده.Event Systemی تعریف شده که در اون خیلی از امکانات رو به عنوان دلیلی برای رویداد امکان دیگه ای میشه انتخاب کرد، به عنوان مثال به تعیین رویداد overflow تایمر ها برای شمارش تایمر دیگه، میشه تایمر هایی با تعداد بیت بالا ایجاد کرد ! یا به فرض اگر در زمانهای دقیق نیاز هست که مقدار ADC خونده بشه، میشه با تعریف خروجی یک RTC، دستور شروع ADc رو تعریف کرد. با این کار میشه به جای رخداد یک وقفه نرم افزاری و نوشتن کد و ... که باعث کند شدن و خیلی مشکلات هست ( حتی عدم زمان بندی دقیق به خاطر نبود اولویت ها ) میشه مسقیما این رویداد ها به استفاده از نرم افزار اما به صورت سخت افزاری به هم ارتباط داد.

خیلی بعید میدونم در نهایت کسی تا منقرض شدن این خانواده و اومدن نسل بعدی، بتونه از تمام امکانات اینها استفاده کنه !!

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #4 : ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۲۳:۴۲:۰۴ »
فعلا مقدار Vcc مجاز بین 1.6ولت تا 3.6ولت هست البته فرکانس 32 مگاهرتز تنها از تغذیه 2.7ولت به بالا و بین 1.8 ولت تا 2.7ولت  حداکثر فرکانس کلاک مجاز بصورت خطی کاهش پیدا میکنه و در 1.8 ولت این عدد به حداکثر 12MHz می رسه که این مقدار تا 1.6 ولت همین 12 مگ هست.
با توجه به اینکه حداکثر ورودی Vcc+0.5 ولت می تونه باشه، حتی اگر میکرو در ولتاژ 3.6 ولت کار کنه، حداکثر ورودی اسما چیزی حدود 4.1 ولت هست که اگر با خیلی از مدار هایی که الان استفاده می کنیم و در ولتاژ 5 ولت کار می کنن بخواد ارتباط برقرار کنه، پین ورودی آسیب میبینه.  برای همین باید از level کانورتور ها استفاده بشه که امیدوارم اوها هم هر چه سریعتر به صورت متنوع توو بازار پیدا بشن. هر چند رگلاتور های 3.3 ولت هنوز جا نیفتادن چه برسه به ...

آفلاین Modj

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
    • موج
« پاسخ #5 : ۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۰۰:۰۲:۵۳ »
افزایش چشمگیر تعداد تایمر ها که همه با امکانات کامل و 16 بیتی هستن بعلاوه افزایش امکانات به ازای هر کدوم(شمارش افزایشی کاهشی، مقایسه و خیلی موارد دیگه ) ، در کنار امکان AWEX(Advanced Waveform Extension) که برای تولید شکل موج های مختلف هست (با حالات Dead time insertion ، Pattern generation وFault protection ) باعث میشه رنج گسترده ای از کارهایی که قدیم به صورت نرم افزاری انجام میشد رو الان خیلی راحت و با سرعت بالا و به صورت سخت افزاری بشه انجام داد.
امکانات متنوع مبدل آنالوک به دیجیتال ، سوای 12 بیتی شدن و افزایش فوق العاده زیاد سرعت تبدیل،بهبود چشمگیر دیکه ای رو نسبت به سری قبلی نشون میده. مراجع متنوع تر برای ولتاژ مرجع. انواع امکانات تقویتی و تفاضلی خواندن و حتی یک مد مقایسه ای و خیلی موارد دیگه . همینطور امکان ارسال خروجی AD روی یک کانال DMA . باز هم تاکید می کنم امیدوارم الان که خود این میکروکنترلر ها به راحتی توو بازار پیدا میشن، لااقل تمام آی سی ها و سایر مواردی که برای استفاده کامل از همه این امکانات نیاز هست هم به بازار بیاد.

Tags: